spot_img
spot_img

“Очигледно је све унапријед припремљено”: Клинички центар Сарајево се огласио о одласку 13 анестезиолога

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Клинички центар Универзитета у Сарајеву упутио је саопштење за јавност поводом одласка 13 анестезиолога, за које је Влада КС одлучила да буду запослени у Општој болници “Абдулах Накаш”.

У циљу истинитог информирања јавности менаџмент и Кризни штаб Клиничког центра Универзитета у Сарајеву дужни су реагирати на медијске неистине и конструкције у вези са захтјевом за прекид радног односа 13 анестезиолога – наводи се у реакцији КЦУС-а, пише Klix.ba.

Додаје се да чуди напрасна одлука да се захтјеви за раскид радног односа поднесу након што су менаџмент и Кризни штаб кренули у рјешавање проблема на које су у свом писму указали анестезиолози.

– Уколико је тачна тврдња њиховог адвоката да је одлука о напуштању КЦУС-а ‘донесена давно, још прије мјесец’, онда би се могло закључити да је интерни допис, који су оквирно у то вријеме анестезиолози написали, а који је доспио у јавност, био само медијска припрема за овај потез – наводи се у реакцији.

Даље стоји да се, након тврдње авдоката да су анестезиолози “почели долазити код њега” када је Тужилаштво покренуло истрагу, “с правом намеће питање да ли су анестезиолози били под притиском тужилаца који су их саслушавали као свједоке”.

– Подсјећамо да је група љекара с КЦУС-а пријавила државног тужиоца Џермина Пашића Канцеларију дисциплинског тужиоца због непримјереног притиска на њих те да је Федерално тужилаштво оцијенило да је поступање тужоца Пашића био чин који је ‘недопуштен и незаконит и излази изван прописаних овлаштења Тужилаштва БиХ’. Индикативно је да јавност о отказима анестезиолога нису обавијестили они сами, него је то урадио министар здравства КС Харис Вранић, те да је након тога услиједила очигледно унапријед планирана политичко-медијска акција с познатим актерима, виђена већ много пута – наводи КЦУС у саопштењу.

Даље се додаје да се “у јавност пласирају непровјерене информације, неистине, а истовремено се повлаче политички потези попут заказивања хитне сједнице Владе КС, објављивања унапријед припремљених страначких саопћења и изјава”.

Циљ свега тога, наводе с КЦУС-а, није брига за пацијенте и њихово здравље, него политички обрачун владајуће коалиције у Кантону Сарајево с менаџментом и љекарима КЦУС-а, који ће се очигледно наставити.

– Јавност већ дуго свједочи да су КЦУС, његов менаџмент и љекари, као ниједна друга здравствена установа у БиХ, под континуираним политичким и медијским насртајима, упркос томе што постижу увјерљиво најбоље резултате. Ниједна здравствена установа у БиХ, чак и када има веће проблеме од КЦУС-а, није у фокусу јавности и под политичко-медијским настрајима као КЦУС – стоји у реакцији.

У саопштењу се истиче да је и овај пут ријеч о “унапријед припемљеном сценарију под политичким покровитељством, на што упућује и најава да ће 13 анестезиолога одмах добити посао у Општој болници, иако је свима јасно да та здравствена установа нема потребу за ангажманом толиког броја анестезиолога”.

Клинички центар Универзитета у Сарајеву наставља свој рад успркос одласку 13 љекара.

– Жао нам је што колегнице одлазе али је њихова одлука коначна, управо су нам је саопштиле на састанку на којем су изнијеле одређени број приговора које до сада никад нису пријавиле генералној директорки КЦУС-а, што им је била обавеза сходно Закону о лијечништву, члан бр. 40. Такође је занимљиво да су колегинице више пута казале да проблем нису у писму спомињани респиратори АЦМ 812 А. КЦУС је велики систем и има довољно капацитета да настави несметан рад – истичу у обраћању јавности.

КЦУС ће радити у пуном капацитету са 44 специјалиста анестезије и реанимације и 14 специјализаната, од којих ће неки у овој години постати специјалисти.

– Настављамо и даље пружати једнако квалитетну услугу и грађани се могу обратити за све услуге секундарног и терцијарног нивоа здравствене заштите. Било је тешко носити се с пандемијом Ковид-19 у прошлој години, када смо готово цијелу прву годину радили сасвим сами. Имамо разумијевање и за оне који то не могу издржати. Основно право сваког човјека је да изабере радно мјесто и радну средину – закључује се у саопштењу.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img