spot_img
spot_img

Обиљежена 28. годишњица масакра у Кравици: Породице убијених изгубиле повјерење у правосуђе БиХ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Чланови породица убијених Срба прије 28 година у Кравици код Братунца истакли су данас у овом мјесту да су изгубили повјерење у рад правосуђа БиХ.

Анђа Ђукановић, чији је муж нестао на Божић 1993. године и још нису пронађени његови посмртни остаци, рекла је да такво правосуђе треба укинути.

– Доста је игре са нашим стрпљењем. Такво правосуђе нам не треба и треба га укинути, а злочинце ће стићи Божија казна – поручила је Ђукановићева након парастоса страдалим Србима.

Раденко Милановић, први командант Одреда Кравица у посљедњем рату и ратни војни инвалид, рекао је да највише боли и највише говори о срамном карактеру некадашњих комшија то што су највеће злочине починили на највеће православне празник, као што је Божић, када су напали и уништили Кравицу.

– О намјери непријатеља да уништи све што је српско на овом простору говори податак да су спалили цркву и да су из артиљеријских оруђа гађали збјег, односно колону цивила која се кроз сметове од Кравице пробијала према Дрини, тражећи спас у Србији. У тој колони убијено је више цивила – подсјетио је Милановић.

Министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара Сташа Кошарац, који је данас присуствовао обиљежавању 28 година од страдања Срба у Кравици, жали што нема одговорних за овај злочин и што не постоји политичка спремност Бошњака да прихвате реалност и уваже да је на том подручју страдао и српски народ, чему свједочи податак од више од страдалих 3.000 Срба.

Кошарац је рекао да су то били тешки дани за народ овог краја и српски народ у цијелости.

– Жао ми је што нема одговорних и што породице настрадалих нису доживјеле епилог судских пресуда. Не желим вршити компарацију ратних злочина, али је српски народ једнако страдао, као и бошњачки. Неопходно је утврдити истину о догађајима везаним за Сребреницу од 1992. до 1995. године јер се не може сепаративно посматрати и говорити само о страдању Бошњака – указао је Кошарац.

Он је изразио жаљење што не постоји политичка спремност Бошњака да прихвате реалност и уваже да је и српски народ овдје страдао, што говори податак о више од 3.000 страдалих Срба на овом подручју.

– Нама остаје обавеза да евоцирамо успомене, да иницирамо и тражимо да правосуђе утврди чињенице, оптужи и осуди оне који су чинили ратне злочине зарад политике муслиманског народа, те да његујемо традиционалне обичаје кроз нашу православну цркву и одајемо почаст жртвама, стварајући боље услове за живот у Републици Српској, уважавајући све који живе у БиХ – поручио је Кошарац.

У Цркви Светих апостола Петра и Павла у Кравици, код Братунца, данас је служен парастос за 158 српских цивила и војника из овог мјеста и околних села погинулих у посљедњем рату, од којих су 49 убиле муслиманске снаге из Сребренице и братуначких села на Божић, 7. јануара, 1993. године.

Одата је почаст и прислужене су свијеће за покој душа настрадалих.

Изведен је комеморативни програм ради подсјећања на српска страдања у средњем Подрињу. Делегације су положиле цвијеће код централног споменика у Кравици подигнутог за 3.267 Срба из регије Бирач, који су погинули у одбрамбено-отаџбинском рату.

Настављајући етничко чишћење и уништавање свега што је српско, започето у априлу 1992, муслиманске снаге из Сребренице, уз помоћ јединица са братуначког, власеничког и зворничког подручја, упале су на православни Божић 1993. године у Кравицу, гдје су убиле 49, раниле 80 српских цивила и војника, седам их је нестало, од којих пет није пронађено ни након 28 године, а међу њима су и двије жене.

Тога дана у Кравици и околним селима опљачкано је и запаљено 688 српских кућа, око 2.000 помоћних и 27 друштвених објеката.

Око 1.000 становника остало је без домова у једном дану и кроз сметове се пробило према Дрини, избјегавши сигурну смрт.

 

 

 

(srna)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img