Народна скупштина Републике Српске усвојила је Закон о средњем образовању и васпитању, не прихвативши амандмане већински бошњачке коалиције “Домовина” који су предвиђали увођење назива “босански језик” у том ентитету Босне и Херцеговине.
Посланици “Домовине” тражили су од Министарства просвјете и културе да се у школама у Републици Српској босански језик призна као језик који користе Бошњаци, један од три конститутивна народа у РС и БиХ.
Посланик те коалиције Недим Чивић упозорио је да ђаци бошњачке националности у околини Зворника не иду на наставу, јер им се у школска документа не уписује босански језик, иако је Устав дефинисао да Бошњаци имају право да зову свој језик како хоће.
Министар просвјете и културе РС Дане Малешевић одговорио је да се понаша у складу с Уставом РС, у којем је наведен “језик бошњачког народа”.
У Уставу РС стоји да конститутивни народи тог ентитета – Срби, Бошњаци и Хрвати, говоре језицима српског, бошњачког и хрватског народа.
НСРС је данас, упркос противљењу бошњачких посланика, усвојио и Нацрт закона о заштити жртава ратне тортуре.
Усвојен је и Нацрт закона о одузимању имовине проистекле из кривичног дјела, који је упућен у јавну расправу.
Владајућа већина, предвођена Савезом независних социјалдемократа Милорада Додика, прихватила је одлуку о задужењу РС у износу од 51,3 милиона евра код Свјетске банке за реструктуирисање Жељезница РС.
(N1)