spot_img
spot_img

Ношење маски у ФБиХ у затвореним просторима више није обавеза

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Влада Федерације БиХ усвојила је приједлог Кризног штаба Федералног министарства здравства, према којем ношење маске на отвореном и у затвореном простору више није обавеза него препорука, осим неких изузетака.

Међу наредбама, од данас па у наредних 14 дана је обавезно ношење заштитних маски преко уста и носа за заштиту респираторног система у затвореном простору и уз поштивање размака од минимално два метра у свим здравственим установама, без обзира на облик власништва, установама које збрињавају старије особе или особе с потешкоћама у развоју и с душевним сметањама, те казнено-поравним и другим установама социјалне заштите, као и средствима јавног превоза.

Изузетно, заштитне маске нису обавезни носити корисници ових установа који имају проблеме с дисањем због хроничних болести или које не могу скинути маску без помоћи друге особе.

Наређено је и да се сва окупљања одвијају у простору који омогућује обавезни физички размак од најмање два метра између особа и уз поштивање хигијенско-епидемиолошких мјера, за чије провођење су одговорни организатори скупа.

На скуповима који се одржавају у затвореном простору, а на којима се окупља више од 300 особа, поред маске, сви учесници морају имати негативан антигенски тест (не старији од 24 сата) или ПЦР тест (не старији од 48 сати), потврду о преболованом ЦОВИД-19 (не старију од четири мјесеца) или потврду о завршеној вакцинацији (не старију од четири мјесеци након друге, односно 12 мјесеци након треће дозе вакцине).

Када је ријеч о пружању услуга у угоститељским објектима у затвореном и на отвореном простору наређено је поштивање размака од минимално два метра између столова. Угоститељски објекти који организирају музику уживо, диско клубови, као и објекти сличне намјене морају проводити ВПТ правило и обавезно поштивање размака од минимално два метра између столова.

У свим облицима продавница, у складу с Правилником о класификацији продавница и других облика трговине на мало, ограничава се број купаца тако да се дефинира простор од 10 м2 продајног објекта по потрошачу. Без обзира на величину простора продајног објекта, није допуштен боравак више од 400 потрошача.

Како је данас закључено, владама кантона, односно кризним штабовима кантоналних министарстава здравства, наређено је увођење рестриктивнијих мјера на основу процјене епидемиолошке ситуације у кантону, односно опћини, уз редовно обавјештавање Кризног штаба ФМЗ-а, те им је препоручено да, у складу са епидемиолошком ситуацијом на подручју кантона, уведу правило вакцинисан/а, преболио/љела, тестиран/а (ВПТ) за подручје кантона и о истом извијесте Кризни штаб ФМЗ-а.

Кризни штаб ФМЗ-а задужен је да прати епидемиолошку ситуацију на подручју ФБиХ, као и увођење и провођење правила ВПТ за подручје кантона, те уколико оцијени потребу предлагања јединствених мјера на подручју ФБиХ у вези правила ВПТ о томе извијести Владу ФБиХ ради доношења мјере.

Кризни штаб ће данашње закључке, с прилозима, доставити надлежним кантоналним институцијама, клиничким центрима у ФБиХ, опћим, кантоналним и специјалним болницама, те Федералној и кантоналним управама за инспекцијске послове и кантоналним управама полиције, а Влада ФБиХ ће обавијестити Парламент ФБиХ о епидемиолошкој ситуацији и мјерама које је данас донијела.

У данас презентираној информацији Кризног штаба ФМЗ-а је, уз остало, наведено да је у седмој овогодишњој седмици забиљежен пад свих индикатора, а највећи је пад броја нових потврђених случајева COVID-19 и седмодневне инциденце за по 45,8 посто. На нивоу Федерације БиХ седмодневна инциденца износи 148,4 случаја на 100.000 становника, а у посљедњих седам дана виша од просјечне забиљежена је у Сарајевском, Херцеговачко-неретванском и Тузланском кантону.

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img