spot_img
spot_img

Нижим цијенама спасавају телеком оператере

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Савјет министара БиХ ускоро би требало да разматра смањење накнада за кориштење радиофреквентног спектра како би ублажио “значајан и трајан пад прихода” мобилних оператера и подстакао их да брже раде на развоју дигиталног друштва и широкопојасних мрежа.

Наиме, Министарство транспорта и комуникација БиХ предложило је Савјету министара БиХ измјену Одлуке о накнади за кориштење радиофреквентног спектра у БиХ на начин да се накнада за радиофреквентни спектар 800 МХз снижава са 85.000 на 68.000 КМ, за 900 МХз са 75.000 КМ на 60.000 КМ, за 1.800 МХз са 37.500 КМ на 30.000 КМ итд.

У образложењу ове одлуке наводи се да вриједност телекомуникационог тржишта у БиХ константно пада те да је од 2015. до 2020. године укупан приход остварен на тржишту телекомуникација пао са 1,4 милијарде КМ на 1,24 милијарде КМ те да је удио телекомуникационог тржишта у БДП-у пао са 4,91 одсто, колико је био у 2015. години, на 3,54 одсто, колико је износио 2020. године.

“Босна и Херцеговина посљедња је у Европи увела четврту генерацију мобилних мрежа 4Г. Приход од саобраћаја и претплата у мобилној мрежи оператера је у паду, што показује да не постоје позитивни финансијски ефекти на пословање оператера који су наступили имплементацијом мобилних мрежа 4Г. Јасно је да усљед кретања цијена на тржишту и касно додијељене дозволе за 4Г, оператери нису били у могућности да монетизују 4Г, односно да кроз додатни раст саобраћаја и евентуално повећање малопродајних цијена за кориштење 4Г, компензују додатне трошкове по основу додијељене дозволе за кориштења радиофреквентног спектра”, наводи се у образложењу измјена Одлуке о накнади за кориштење радиофреквентног спектра.

Када је ријеч о новцу, да би испунили обавезе за дозволу за 4Г, три оператера мобилне телефоније инвестирали су 266,35 милиона КМ, што износи 27 одсто од укупно остварених прихода три оператера за 2019. и 2020. годину. Укупни годишњи трошкови три оператера мобилне телефоније на основу кориштења радиофреквентног спектра у мобилној мрежи износе 20.055.000 КМ, а за период од 15 година, на колико је издата нова дозвола, укупни трошкови износиће 300.825.000 КМ.

“Поређењем цијена радиофреквентног спектра у БиХ са државама западног Балкана, може се видјети да су накнаде за кориштење радиофреквентног спектра у БиХ доста више. Укупна годишња накнада по оператеру за кориштење радиофреквентног спектра у мобилној мрежи у БиХ износи 6.685.000 КМ, док је годишња накнада по оператеру за тај спектар у Црној Гори 355.130 КМ, у Србији 3.389.274 КМ и у Сјеверној Македонији 4.642.353 КМ”, истиче се у образложењу предложених измјена Одлуке о накнади за кориштење радиофреквентног спектра.

Како се наводи у документу, телеком оператери у Босни и Херцеговини суочени су и са великим падом кориштења СМС-ова, али и говора с обзиром да грађани све више користе интернет и сервисе као што су Вибер, WхатсАпп итд.

Такође, и прихватање међународних споразума, прије свега оног о цијенама роминга, у значајној мјери утиче на приходе телеком оператера с обзиром на то да је БиХ прихватила те споразуме и обавезала се да ће снизити цијене роминга.

“Примјена роминг споразума је с једне стране довела до високих техничко-оперативних трошкова за имплементацију, а са друге стране до пада прихода од услуга роминга и терминације међународног велепродајног саобраћаја. Све то има за резултат смањен инвестициони потенцијал опетратера мобилне телефоније”, наводи се у документу Министарства транспорта и комуникација БиХ, који ће разматрати Савјет министара БиХ.

У Министарству транспорта и комуникација БиХ покушали смо добити одговор на питања због чега се смањује накнада за кориштење радиофрквентног спектра и шта је гаранција да ће смањење накнада утицати на развој дигиталног друштва, међутим одговори још нису стигли.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img