spot_img
spot_img

Ништа од пописа у БиХ ни 2023.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Иако је од посљедњег пописа становништва у БиХ прошло девет година, не назире се када ће бити одржан нови, а према ријечима демографа, то се неће догодити ни 2023. године.

Надлежни у БиХ позивају се на доношење новог Закона о попису становништва и поручују да спровођење пописа зависи од државних тијела и стабилне друштвене ситуације.

Према попису из 2013. године, у БиХ је живјело 3.531.159 грађана. Девет година касније не постоји тачна евиденција колико БиХ има становника, али из Агенције за статистику БиХ за “Независне новине” су казали да је према прелиминарним процјенама тај број на почетку 2021. године износио 3,46 милиона, што значи да је БиХ од 2013. године остала без око 100.000 становника.

На питање када ће бити одржан наредни попис и да ли се о том питању разговарало на државном нивоу, из Агенцију за статистику БиХ за “Независне новине” одговарају да су у сарадњи са Републичким заводом за статистику РС и Федералним заводом за статистику предузели одређене активности у вези са наредним пописом становништва. Прије свега, наводе, то се односи на нови Закон о попису становништва, који би требало да буде у складу са законодавством ЕУ и међународним препорукама.

“Само одржавање пописа становништва првенствено је ствар одлука државних тијела, будући да се ова активност треба реализирати у сурадњи с већим бројем институција, а према међународним препорукама за одржавање пописа становништва потребна је стабилна друштвена ситуација”, поручили су из Агенције за статистику БиХ.

Наглашавају да ће Агенција у погледу времена спровођења новог пописа становништва поступити у складу са чланом 8. Закона о статистици БиХ, који каже:

“Када државни органи оцијене да је то потребно, Агенција ће координирати планирање, вођење и објаву резултата пописа становништва и домаћинстава БиХ, у складу с Опћим оквирним споразумом за мир у БиХ, укључујући анексе 7 и 10 Споразума”, речено је из Агенције за статистику БиХ.

И прелиминарне процјене о броју становништва у Српској, према подацима Републичког завода за статистику РС, односе се на 2021. годину и говоре да у Српској живи 1.128.309 становника, што је, занимљиво, такође за 100.000 становника мање у односу на 2013. годину, када су, према попису, у Српској живјела 1.228.423 становника.

Процјене надлежних нису тачне, сматра демограф Александар Чавић.

Истиче да су подаци прије свега базирани на природном кретању становништва, а да агенције немају тачне податке о спољним миграцијама становништва.

“Тај губитак од 100.000 становника односи се само на губитак усљед природног прираштаја. Они апстракују од спољних миграција из разлога што су податке о спољним миграцијама добијали само на основу одјаве пребивалишта из МУП-а, а обухват лица која су напустила БиХ и уједно одјавила пребивалиште је био мањи од пет одсто и из тог разлога се тај податак не може узети као релевантан”, појашњава Чавић за “Независне новине”.

Тврди да је ситуација много гора…

“Ако бисмо укључили податке о спољним миграцијама, тај број би сигурно био 350.000-400.000, па и више у погледу губитка становништва”, наводи Чавић.

Он је убијеђен да нови попис становништва у БиХ неће бити одржан ни 2023. године.

“Његово одржавање само ради одржавања није рјешење”, каже Чавић.

Додаје да је и претходни попис довео до бројних размирица по питању пописивања особа које нису уобичајено становништво БиХ, а на чијем попису је, како тврди, инсистирала бошњачка стана, што је резултирало нереалним бројем становника.

“Они инсистирају да се становништво које представља уобичајено становништво Аустрије, Њемачке, Данске, Шведске, Норвешке или других држава кроз одређене избјегавање логичких контрола ипак уврсти као становништво БиХ”, појашњава Чавић и поручује да је рјешење формирање регистра који би садржао подрегистар становништва и подрегистар исељеника и дијаспоре који би био обједињен у складу с Уставом БиХ.

“Сваки становник који се роди уписује се у регистар, а онај ко премине се брише. Сваки досељеник се додаје, а сваки исељеник се брише. С обзиром на то да ми имамо биометријску евиденцију ко улази, а ко излази из државе, уколико видимо да се исељеник у току године претежно задржао ван земље, његови подаци би се привремено пребацивали из једног подрегистра у други и у сваком тренутку бисмо имали податке о тренутној популацији”, закључио је Чавић за “Независне новине”.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img