spot_img
spot_img

Нико у овој земљи неће остати да ради за 500-600 КМ

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Нико у овој земљи неће остати да ради за 500-600 КМ, још једном је у Бањалуци Савез синдиката упозорио и послодавце и ентитетску владу.

Гарантују ли веће плате останак, како помирити жеље и реалност, питања су на која смо и ми тражили одговоре.

Деветстотина и десет КМ, просјечна је јунска плата у Републици Српској. Рекорд је то у досадашњим показатељима, први пут достигнут ниво у Федерацији БиХ.

“Имам податке о броју запослених, за протекли мјесец највећи број запослених откада постоји РС. То је 269.363 запослених, а евиденцију о одласку не могу да дам”, каже Душко Милуновић, министар рада и борачко- инвалидске заштите РС.

Евиденција одласка званично не постоји. Али, да радници сидра дижу све чешће, јасно је и по приходима државе од одрицања од држављанства Босне и Херцеговине, који су расли за близу 13%. Расла је и добит послодаваца, за близу 11 посто, док су плате повећане тек 3%.

“То су послодавци који раде у РС, то су послодавци који су на грбачи радника остварили добит. Онда плаћају колико хоће, када хоће, коме хоће – у ковертама. Да ли контролини органи могу да изврше контролу, не, не може”, истиче Ранка Мишић, Савез синдиката Републике Српске.

Уз боље контролне механизме, оствариве би могле бити синдикалне жеље од: 1.000 КМ просјечне и 500-600 КМ минималне плате.

Тренд раста требао би се, пројектовано је, задржати у наредних 5 година, како би са платом од 1.500 КМ задржали раднике у овом ентитету. Но, жеље у сукобу са реалношћу губе.

“Прво, плата се мора зарадити. Мора бити реална. (Шта је то што може да утиче на висину плате?) Ја се бојим да смо ми то закотрљали без икаквих основа, нико то неће уредити, ни општи, ни грански колективни уговор. Ако може, ево ја ћу одмах потписати да је најнижа плата 1.000 КМ. То регулише тржиште”, појашњава Драгутин Шкребић, Унија удружења послодаваца Републике Српске.

Тржиште реалну слику показује у бројкама – близу 120.000 радника у реалном сектору прима плату мању од 620 КМ. За предсједницу Синдиката та чињеница, да двије трећине радника не може зарадити просјек, звучи алармантно.

А док аларм не буду угасили и послодавци и Влада, грађани ће “добро јутро” чекати пред конзулатима у реду за одлазак и за “добар дан” у некој другој земљи.

 

 

 

 

(N1)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img