Миграције и пад наталитета из године у године узимају данак, а проблем све мањег броја ђака првака ни ове године није заобишао Српску, па ће тако на јесен у школске клупе први пут сјести 9 600 првачића, чак 1 231 мање него прије десет година.
Стручњаци тврде да дугогодишњи тренд све празнијих школских клупа дугорочно гледано пријети опстанку РС јер неумољива статистика показује да годишње “изгубимо” неколико одјељења. У Министарству просвјете и културе РС истичу да ће школско звоно у септембру окупити 76 првачића мање него лани. Како наводе, у школској 2018/19. години највише првачића биће у Бањалуци, и то 1 919, затим у Бијељини 927, Приједору 549 те у Добоју 546.
– Највише ученика у прве разреде је уписано у бањалучкој Основној школи “Бранко Радичевић”, тачније 222, а затим у бијељинским школама “Кнез Иво од Семберије”, у коју су се у априлу и мају уписала 194 ђака првака, те “Свети Сава”, гдје ће у клупе први пут сјести 173 ђака – рекли су у ресорном министарству. Додали су да је најмање ученика уписано у Трнову, и то два.
– У основним школама “Јосиф Панчић” у Козицама код Оштре Луке и “Свети Сава” у Трнову уписана су два ученика, док је школа “Раде Маријанац” у Стројицама код Шипова уписала три ученика – додали су у Министарству просвјете. Истакли су да за идућу школску годину није било уписа ученика у 77 подручних одјељења, у 93 подручна одјељења уписан је по један ученик, док су у 73 сеоске школе уписана по два ђака.
Директорица школе “Свети Сава” у Трнову Ранка Мандић истиче да се број ученика у овој општини константно смањује, а разлог лежи у томе што млади све рјеђе заснивају породицу.
– Лани смо у први разред уписали десет ђака, а за идући школску годину тек њих двоје. Према неким назнакама, у септембру 2019. године ћемо имати шест првачића, што нам донекле улива наду. Млади у Трнову неће да се удају и жене иако их већина има посао, тако да економска сигурност ту више не игра улогу, већ неразвијена свијест грађана – рекла је Мандићева, која се нада да је ова година само лош тренутак те да ће у будућности у клупама бити више ђака.
Основну школу “Раде Маријанац” у Стројицама код Шипова похађа свега 69 ученика, а у два подручна одјељења у септембру уопште неће имати првачића.
– Нажалост, број ђака се смањује сваке године јер смо погранично подручје из којег се народ константно исељава. Омладина није заинтересована за село и ове године имамо свега три првачића са простора већег од 500 километара квадратних. Подручном одјељењу у Бајићима пријети затварање јер има само пет ученика, а уписа првачића није било посљедње три године – рекао је директор ове школе Мирко Пиљић. Додао је да су села веома угрожена јер у њима живе углавном стари.
– Радимо на мјерама да зауставимо одлазак младих и недавно је отворен погон у којем је запослено десетак жена, а предани смо и брендирању сира и кајмака – рекао је Пиљић.
Демограф Александар Мијић каже да се у Српској некада уписивало око 15 000 првачића, а садашња лоша демографска слика је одраз ниског наталитета и све учесталијих миграција.
Интензивне миграције млађих парова са дјецом и те како утичу на број ђака првака. Стање је веома забрињавајуће када је у питању опстанак, не само Српске него и околних држава, Србије и Хрватске, које се суочавају са сличним проблемом – рекао је Мијић и додао да држава мора спроводити демографску стратегију попут развоја економије, пореских олакшица, финансирањем вантјелесне оплодње и слично.
(srpskacafe.com)