spot_img
spot_img

Nepušači ručaju u oblaku dima

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Iako restorani, poslastičarnice, roštiljnice i drugi objekti u kojima se priprema, prodaje i poslužuje hrana moraju da imaju odvojene prostorije za pušače mnogi građani se žale da se zakonske regulative ne poštuju u potpunosti.

S druge strane, ugostiteljski objekti u kojima je odvojen prostor za pušače i nepušače predstavljaju ugodno okruženje za sve goste, uzimajući u obzir njihove različite potrebe. Ovo ima niz prednosti što su prepoznali u mnogim evropskim gradovima. Međutim, to još nije slučaj kod nas, bar kada je riječ o većini kafića, ali i roštiljnica.

Zakonom o zabrani pušenja duvanskih proizvoda na javnim mjestima, kako su naveli iz Odsjeka komunalne policije grada Banjaluka, nije propisano da je zabranjeno konzumiranje duvanskih proizvoda u ugostiteljskim objektima – kafićima.

– Zakon je propisao 11 vrsta objekata vaspitno-obrazovnih, zdravstvenih, državnih, kulturnih, a između ostalih i restorana, roštiljnica, poslastičarnica i drugih objekata u kojima je zabranjeno konzumiranje duvanskih proizvoda gdje se pripremaju, prodaju i poslužuju jela – istakli su iz Odjeljenja.

Kako su naveli, zakon propisuje da prostorija za pušenje mora biti odvojena od nepušačkog dijela.

– Prostorija za pušenje mora biti označena znakom da se radi o prostoriji za pušače, kao i znakom da je zabranjen ulaz licima mlađim od 18 godina. Zakonom je propisana nadležnost zdravstveno-sanitarne inspekcije, inspekcije rada, komunalne policije i policije – pojasnili su oni.

Banjalučanka Branislava V. rekla je da je nedavno ušla u jednu roštiljnicu u gradu te je vidjela da u istoj prostoriji, gdje služe hranu, jedni gosti jedu, a drugi puše.

– Prostorije za pušače trebalo bi da budu fizički odvojene. Nepošteno je da u istoj prostoriji borave i pušači i oni koji se nisu odali ovom poroku – kaže ona.

Njen sugrađanin Miroslav Berić smatra da bi posebni prostori bili od višestrukog značaja.

– Odvajanje prostora za pušače od nepušača pruža mogućnost gostima da uživaju bez izloženosti duvanskom dimu. Nepušačima smeta duvanski dim dok konzumiraju obrok ili piće. S druge strane, gosti koji puše takođe cijene mogućnost da to čine u određenom prostoru bez osjećaja nelagode zbog zabrane pušenja – rekao je on.

Kazne do 15.000 KM

Kada je riječ o kontrolama ugostiteljskih objekata one se obavljaju po službenoj dužnosti i po prijavama građana.

Zakon je propisao sankciju za počinioca prekršaja – novčanu kaznu i to: za pravno lice od 5.000 do 15.000 KM, odgovorno lice u pravnom subjektu od 500 do 1.500 KM, dok su za preduzetnike predviđene kazne od 1.000 do 3.000 KM i fizičko lice 100 KM.

 

 

(glassrpske.com)

 

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img