spot_img
spot_img

Не користити поплављену салату, купус, јагоде…

spot_img
spot_img

Пољопривредни стручњаци издали су данас препоруке пољопривредним произвођачима за поступање са културама и сточном храном на поплављеним подручјима.

Из ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди при министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, наглашено је да се лиснато поврће као што су салата, шпинат, блитва, млади купус и млади лук, без обзира на дужину плављења, па макар она била и кратка и без видних посљедица, не смије користити у исхрани из здравствених разлога.

“Ти усјеви се требају заорати или затањирати и на тим површинама засновати нову производњу”, наглашено је.

Стручњаци упозоравају да се не смију користити ни јагоде које су поплављене.

“Поврће као што су паприка, парадајз, патлиџан, краставац, лубеница, диња, кромпир, мрква, першун и слично, се налазе у почетној фази развоја и уколико су преживјели поплаву и настављају са развојем, могу се по приспијећу плодова користити у исхрани и продавати”, стоји у препорукама.

Када је у питању кукуруз, истакнуто је да, ако се вода на засијаним парцелама кратко задржала, а сјеме није никло након повлачења воде, на површинама засијаним кукурузом потребно је извршити разбијање покорице како би се побољшало ницање биљака и даље треба наставити са уобичајеном агротехником.

Додаје се и да ће жита као што је пшеница, а која су још у води, вјероватно бити уништена.

“Ове површине након повлачења воде потребно је што прије заорати заједно са цјелокупном масом и планирати пострну или чекати јесењу односно прољетну сјетву. Жита гдје се вода мање задржала и тамо гдје клас није био у води, могу да до краја периода зрења донесу какав такав принос, а ово нарочито важи за сорте које касније стасавају”, истакли су стручњаци.

Навели су и да сточну храну која је била у директном контакту са водом из поплавног таласа, не треба стављати у промет.

Наглашено је и да проблеми у воћњацима настају због повећања влажности које доводи до повећаног напада биљних болести и већег притиска штеточина, те је упозорено да треба водити рачуна о томе и редовно прегледати и заштити засаде.

 

 

 

(mondo.ba)

spot_img
spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img