БиХ је у прва четири мјесеца ове године на воду из увоза потрошила око 44 милиона марака, док је у истом периоду на инострана тржишта пласирала природну и газирану воду у вриједности око 12,5 милиона КМ.
Иако подаци Спољнотрговинске коморе БиХ показују да је увоз воде од јануара до краја априла ове године нешто мањи у односу на исти период лани када је из иностранства стигла вода у вриједности 51,20 милиона марака, БиХ и даље на увозну воду троши милионе.
Истраживања показују да БиХ обилује питком водом, те да по становнику има око 9.460 кубних метара воде. Упркос томе, извози тек по неку кап.
Осим што је смањен увоз у односу на прво тромјесечје прошле године, смањен је и извоз јер је лани од јануара до краја априла БиХ на инострано тржиште пласирала воду у вриједности од 15,13 милиона марака.
Да ће се бројке у вези са извозом и увозом воде у скорије вријеме промијенити очекивања су Сванимира Крештелице, који већ дуже вријеме планира реализацију милионске инвестиције у насељу Кијево у општини Трново, гдје би требало да отвори фабрику за флаширање воде.
– Завршили смо све процедуре, стандардизацију и сада очекујемо посјету делегације која треба све то да прегледа и да обезбиједи папирологију како би наша вода кренула на арапско тржиште. Вирус корона нас је омео у тим пословима, тако да чекамо развој ситуације и долазак инопартнера – рекао је Крештелица, подсјетивши да би се у фабрици требало пунити око 2.000 флаша на сат. Он је нагласио да увоз може бити смањен само уз јаку подршку домаћим предузећима.
– Првенствено треба да трошимо наше домаће производе, а оно што је вишак да извозимо. Међутим, ми смо такав народ коме је туђе слађе. БиХ је у самом врху у региону по количинама питке воде по становнику, а у свим маркетима на полицама у првом реду стоје инострани производи – казао је Крештелица.
Економисти сматрају да су домаћим купцима привлачнији инострани производи за које су видјели занимљиву рекламу на телевизији, упркос чињеници што је домаће можда квалитетније.
– Премало радимо на томе да се квалитет домаћих производа, а самим тим и домаће воде, више промовише. Треба помоћи домаћој производњи воде јер конкуренција очигледно немилице ради на рекламама и то је њихов “рецепт” за освајање тржишта – рекао је економиста Зоран Павловић.
Квалитет
Сванимир Крештелица каже да ће домаћи произвођачи воде бити у великим проблемима уколико не добију подршку надлежних на ентитетском, али и на нивоу БиХ.
– Предност наше воде је добар квалитет, чисти природни извор који има ниску количину натријума, један милиграм на литар и Пх вриједност до осам – рекао је Крештелица.
(glassrpske.com)