Да је босанскохерцеговачка политика одвојена од стварности показује и најновија одлука власти на нивоу институција БиХ да предложе човјека с америчке црне листе Николу Шпирића да прати рад Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Како је Klix.ba објавио, Заступнички дом Парламентарне скупштине БиХ на сутрашњој сједници требао би усвојити Приједлог одлуке о именовању чланова Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Заједнички колегијум оба дома Парламентарне скупштине БиХ предложио је да се у ову комисију именује шест државних парламентараца и то по три из Заступничког дома и Дома народа Парламентарне скупштине БиХ. Међу њима је и замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Никола Шпирић из СНСД-а.
Ово ће бити четврта комисија у коју је Шпирић изабран у својству делегата. Наиме, одлуком већине он је прво изабран за члана Комисије за финансије и буџет Дома народа ПСБиХ, након тога за члана Заједничке комисија за административне послове и у коначници за члана Заједничке комисија за надзор над радом Обавјештајно-сигурносне агенције БиХ.
У тренутном политичком бивствовању Николе Шпирића најзанимљивија је одлука о избору у Заједничку комисију на надзор над радом ОСА-е, а дефинитивно биће и за члана Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Наиме, у септембру 2018. године Сједињене Америчке Државе (САД) увеле су санкције Шпирићу због вјеродостојних информација о томе да је Шпирић “укључен у јавну корупцију”. На црној листи САД-а завршио је због ометања јавних процеса везаних за рад ОСА-е.
“Државни секретар САД-а Макл Помпео и Министарство вањских послова САД-а посједују вјеродостојне информације да је господин Никола Шпирић био укључен у јавну корупцију и остварио корист од исте, укључујући остваривање непрописне користи током обављања јавних функција и ометање јавних процеса током свог мандата као члана Заступничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине”, поручено је из Канцеларије за односе с јавношћу Амбасаде САД-а.
(klix.ba)