Посљедних мјесеци цијене енергената и основних животних намирница вртоглаву расту. Међутим, када смо мислили да је достигнут лимит стижу најаве новог поскупљења.
Посљедни ударац на стандард грађана најављују месари како у региону тако и у Босни и Херцеговини.
Прије само неколико дана шеф секције месара у Хрватској Алан Прежец рекао је да је већ прије нове године најавио да дизање цијена меса и месних прерађевина овиси о томе колика ће бити још залиха јефтинијег меса, али и кретање цијена енергената.
Но, како би провјерили шта можемо очекивати у нашој земљи те да ли ће доћи до поскупљења, разговарали смо са Амиром Булутом, предсједником Удружење пољопривредних произвођача млијека и меса СБК.
“Према свему судећи доћи ће и до поскупљења увоза живе стоке, а проблем је што више од 90 посто меса ми увозимо. А с обзиром да су цијене порасле на свјетском тржишту, неминовно је да ће се то одразити на цијене и код нас. Ми смо дозволили да немамо наших домаћих и онда морамо увозити. Искрено да Вам кажем, поскупјет ће и млијеко и месо”, казао је Булут за Рапорт.
Један од горућих проблема, каже он, је и тај што је у БиХ уништена производња меса.
“Месо ће постати луксуз, с обзиром да су нама ево и све намјернице поскупиле. Примјера ради, Њемачка је забранила извоз како не би они имали несташицу за своју земљу. Код нас не постоји систем, када говоримо око овог сектора, а могли смо да имамо и све би било каше. Код нас је доста уништена производња меса. Сада имамо два проблема,а то је несташица и поскупљење “, истакнуо је Булут.
Међутим, за разлику од Хрватске у којој је већ сада месо поскупјело, у БиХ се такав исход може очекивати током идуће године.
“Ова година је била солидна што се тиче хране и производње хране. Наравно, повећане цијене енергената све ово вуку. Ми ћемо идуће године имати енормне проблеме. Бит ће потражње, али нећемо имати за велику производњу. Ако Србија, примјера ради забрани извоз, ми нећемо имати шта јести. Подиже се и што треба и не треба”, појаснио нам је Булут.
(Агенције)