На тржишту послова који не захтијевају висок степен стручне спреме, у Републици Српској најтеже је доћи до месара, пекара, лимара и кувара, кажу послодавци.
Лазо Шешић, предсједник Занатско-предузетничке коморе РС, уједно и један од најпознатијих месара у Бањалуци и власник меснице, каже да има информацију да ће почетком априла око 30 месара из Бањалуке отићи у иностранство, гдје им је сатница од 12 до 16 евра.
“Влада епидемија одлазака. Сви одоше вани. Заврше школу, похађају неки кратки курс језика и одоше у Њемачку, Шведску, Данску”, прича за “Независне” Шешић, додајући да се, према његовим сазнањима, само десетак ђака уписало за месаре.
У једном огласу на веб-страници агенције за проналажење и запошљавање у Босни и Херцеговини стоји да се тренутно потражује 15 месара у Чешкој, а понуђени услови су добри.
“Плата је од 1.000 до 1.500 евра, за мајсторе и до 2.000 евра, плаћени су смјештај, здравствено и социјално осигурање. Обезбијеђена је радна опрема, обућа, ножеви, противсјечна радна плоча и рукавице”, стоји у том огласу.
Шешић се нада да неће доћи до тога да месарске радње престану с радом јер њихови власници не могу наћи квалификоване месаре.
Он каже да проблем недостатка радника није заступљен само кад су месари у питању, већ и кувари, пекари, лимари и кровопокривачи.
Како наводе из Пољопривредне школе у Бањалуци, уписну норму нису испунили када су у питању пекари и месари, па је умјесто по 20 ученика уписано по 10, а некада их је, како кажу, у одјељењу знало бити чак 40.
Кажу да су прошле школске године месари, а ове године пекари дефицитарно занимање, што значи да имају стипендију града Бањалука.
“Када наши ученици крену на праксу у клаонице, у индустрије за прераду меса, у занатске радионице те у продавнице меса и месних прерађевина, многи послодавци их врбују да се ту и запосле, јер тешко проналазе квалификоване месаре”, појашњавају из ове школе.
Ово потврђују и послодавци.
Из једне меснице у Лакташима од октобра врте оглас о запошљавању више месара.
“Буквално чим нам се неко јави одмах га запослимо. Чак гледамо и да школарце задржимо када дођу на праксу. Доста их одлази вани, али колико сам упознат, у задње вријеме се и враћају. Не знам шта је разлог томе, да ли су тешки услови или је недовољно плаћено”, наводи овај власник меснице.
(nezavisne.com)