Медицинари из БиХ који одлуче да раде у Њемачкој и за те послове испуне услове, већ од јануара идуће године биће ослобођени свих трошкова превода и овјере документације неопходне за признавање стручних квалификација, а уз бесплатан курс њемачког језика добиће чак и награду од 500 евра ако из првог покушаја положе Б1 испит.
Подаци су ово најновијег пројекта “Triple Win”, који је објављен на сајту Агенције за рад и запошљавање БиХ, а који најбоље показује да су овдашњим радницима широм отворена врата у тој земљи.
Како познавање језика не би била препрека приликом запослења у некој од њемачких здравствених установа, кроз овај пројекат кандидатима су већ одавно омогућени бесплатни курсеви до траженог нивоа знања. Међутим, додатних мотивација никад доста, па су тако од септембра ове године сви заинтересовани добили прилику и да освоје награду од 500 евра ако положе Б1 испит из првог покушаја.
Осим тога, наши медицинари неће више морати плаћати ни разне преводе, као и овјере докумената у амбасади Њемачке, који су им потребни за признавање стручних квалификација, јер ће пројекат “Triple Win” од 1. јануара 2021. сносити све те трошкове.
Директор Агенције за посредовање у запошљавању “Спектар” Мирослав Вукајловић каже за “Глас Српске” да су медицинари из БиХ већ годинама пожељни у Њемачкој, како због своје стручности, тако и због дефицита овог кадра у тој земљи.
– Додатним бенефитима желе привући наше раднике, у чему ће, вјерујем, и успјети. Међутим, ти бенефити ће у неким новим конкурсима сигурно бити додатно проширени, јер је њемачкој привреди у овом тренутку потребан огроман број радника, и то из свих области, а не само у здравству – наглашава Вукајловић.
Он истиче да БиХ већ одавно трпи због недостатка квалитетне радне снаге.
– Тренд одлива радника је све озбиљнији, а посебно стручне радне снаге која се неће моћи лако и брзо надокнадити. Са сваким тим одласком тржиште рада је све слабије, због чега једно од приоритетних питања овог друштва мора бити како задржати постојећи број радника или барем покушати вратити оне који су недавно отишли и још нису заузели дефинитиван став о трајном пресељењу – поручио је Вукајловић.
У Агенцији за рад и запошљавање БиХ подсјећају како они посредују у запошљавању у оним државама са којима имају потписан правни оквир о посредовању и из којих добијају огласе. Тренутно то су Словенија за сва занимања и Њемачка, гдје посредују, како кажу, за особе са завршеном средњом медицинском школом. Када је ријеч о Њемачкој, до 2. јула за програм посредовања у Њемачку издато је 225 радних дозвола.
Међутим, ситуација је доста алармантнија него што то показује званична статистика, јер је велики број оних који самостално проналазе посао и одлазе да раде у Словенију и Њемачку, али и друге земље широм свијета. Стручњаци истичу да је одавно упаљен аларм због одласка домаће радне снаге, али да се готово ништа не чини како би тај проблем био ријешен.
(glassrpske.com)