За мене и за Џоа Бајдена, америчког предсједника, дејтонски мир је света обавеза за стабилност у Европи који је он споменуо на самиту у Бриселу, рекао је Кристијан Шмит, представник фракције ЦСУ у њемачком Бундестагу и будући високи представник у БиХ.
“Добро је да су се САД вратиле. Ми Европљани ћемо дати наш допринос било на Балтику или Балкану или било гдје другдје у Европи и у европском сусједству”, рекао је Шмит.
Он је у говору поводом посљедњег обраћања Ангеле Меркел, њемачке канцеларке, захвалио Меркеловој на њеном ангажовању у БиХ и на западном Балкану, те је захвалио и САД на помоћи у успостављању Дејтонског споразума.
“Ни 500 км одавде живе људи у једном предивном дијелу Европе који сањају да буду дио Европе, да живе у миру и да имају шансу за бољи живот. Ја ћу 1. августа ступути на дужност високог представника у Сарајеву у БиХ. Захваљујем канцеларки и Влади Њемачке за појачан интерес и иницијативе према западном Балкану”, рекао је Шмит. Додао је да је свјестан тежине задатка који прихвата, али да ће у те сврхе користити паметне алате који су му стављени на располагање кроз Дејтонски споразум.
“Желим дати одлучујући допринос да у региону не избију нестабилности и зато су ми на располагању извршне овласти ове канцеларије која је И даље потребна”, рекао је Шмит и додао да је важна и политичка присутност на овој позицији, како би се на овај начин заштитио и територијални интегритет БиХ, за који је рекао да је кроз разне нон пејпере протеклих мјесеци више пута довођен у питање.
Злочин у Сребреници је назвао монструозним геноцидом, а споменуо је да постоје и други злочини који морају остати у колективном сјећању свих Европљана као упозорење.
“Не само због ових ужасних искустава, ми не смијемо заборавити западни Балкан, тај кључни регион Европе, наш јужни кампус разноликости. Наш поглед морамо усмјерити ка тамо”, рекао је Шмит.
Као један од задатака за довођење региона у Европу, Шмит је напоменуо да је потребно изградити међустанице, како чланство у ЕУ не би било утопија, већ реалност.
(nezavisne.com)