Жејко Комшић, који је на данашњим општим изборима у БиХ, захваљујући гласовима Бошњака, изабран је за хрватског члана Председништва БиХ.
Он је већ био на тој функцији у два мандата, као кандидат Социјалистичке партије БиХ.
Оснивач је и председник Демократска фронта. У два мандата је обављао функцију начелника Општине Ново Сарајево и био је амбасадор БиХ у некадашњој Савезној Републици Југославији. Тренутно је посланик Демократске фронте у Парламентарној скупштини БиХ.
Комшић је рођен и школовао се у Сарајеву. Дипломирао је 1988. године на Правном факултету Универзитета у том граду, а 2003. године је завршио Школу за инострану службу Универзитета Џорџтаун у Вашингтону.
За време рата у БиХ био је припадник Армије БиХ, а за заслуге у рату добио је признање “Златни љиљан”.
На Општим изборима 2006. године изабран је за хрватског члана Председништва БиХ, а потом на исту функцију изабран је на општим изборима 2010. године. У периоду од 1997. до 2003. године био члан СДП БиХ, а у периоду од 2003. до 2012. године и потпредседник те странке. СДП је напустио априла 2013. године и основао странку Демократске фронте.
Деловање ДФ-а је претежно орјентисано на бошњачко и пробосанско бирачко тело у Федерацији БиХ, а карактерише се као социјалдемократска и грађанско-националистичка странка левог центра.
Након његовог првог избора за хрватског члана Председништва, 2006. године, део Хрвата у БиХ је, као и сада, веома бурно реаговао.
Хрватска демократска заједница је тврдила да је његова победа нелегитимна јер је изборни систем омогућио Бошњацима да гласају за Комшића и тако Хрватима наметну своју вољу. Исти став изнеле су и друге хрватске странке у Федерацији БиХ.
Комшић је у својим наступима тврдио да ће се залагати за интересе хрватског народа у БиХ, те радити за добробит целе БиХ. Божо Љубић, бивши председник Хрватске демократске заједнице 1990 (ХДЗ 1990) је крајем децембра 2016. године у једном од својих интервјуа оптужио Комшића за одлазак Хрвата из БиХ.
Он је додао да су Хрвати изгубили своја права у БиХ, а да је разлог за то Изборни закон, тј. Устав БиХ који је дозволио да Комшић у два наврата буде изабран за хрватског члана Председништва БиХ. Комшићев отац Марко је по националности Хрват, а мајка Даница, рођена Станић, је била Српкиња.
Даница је током рата у БиХ погинула у родном Сарајеву. Комшић се изјашњава као Хрват, крштен је у католичкој цркви, али се касније декларисао као агностик. Ожењен је Сабином и има кћерку Лану.
(TANJUG)