Заповједник војне мисије ЕУФОР-а у БиХ генерал Александер Плацер не види начелно никакву класичну војну пријетњу у нашој земљи упркос најавама Милорада Додика о отцјепљењу Републике Српске.
“Општа сигурносна ситуација у земљи је стабилна”, рекао је Плацер у интервјуу за аустријски Дер Стандард.
Он одбацује могућност слања трупа у Брчко, мјесто које дијели Републику Српску на два дијела. Такав потез сугерисали су неки аналитичари како би Додика одвратили од даљњих радњи.
“Стално ме питају о преласку трупа у Брчко и до данас нисам сасвим схватио одакле је дошао тај захтјев. Ми смо тамо и тренутно не видимо потребу за додатним присуством трупа. Мислим да би било више ескалације него деескалације ако се трупе пошаљу у Брчко”, наводи Плацер.
Истиче да је темељна задаћа ЕУФОР-а подршка локалним снагама у одржавању сигурног и стабилног окружења. Уз 600 оперативних дјелатника, у области снабдијевања тренутно има додатних војника. Осим тога, ЕУФОР има довољно резервних снага које се по потреби могу ангажовати у било којем тренутку.
Плацер наглашава да се међународна заједница изјаснила против окупацијског сценарија препустивши одговорност државе властима.
“Не видим потребу да се то мијења”, рекао је он.
Резервне снаге би могле доћи их других земаља Балкана, али би се могао користити и КФОР с Косова. Осим тога, још увијек постоји стратешка резерва у потпуности извана. По потреби се може позвати још 1.000 војника, а то се може и повећати.
“Припремамо се за одређене сценарије. На годишњу вјежбу ове године као резервни састав дошло је око 700 војника. То је била планирана вјежба која нам је показала да су ЕУ и међународна заједница способни дјеловати”, истакао је Плацер.
Размишља се и о проширењу локалних посматрачких станица ЕУФОР-а по цијелој земљи, такозваних ЛОТ кућа, “како би се што дубље сагледало шта се догађа”. Понуде за то долазе из земаља које већ дају војску. У принципу, ако заповједник ЕУФОР-а види да је угрожено сигурно и стабилно окружење, може самоиницијативно активно реаговати, за то му не треба допуштење Брисела.
“Осим тога, у сваком тренутку можемо вршити и ненајављене инспекције на подручју цјелокупног сектора наоружања”, рекао је Плацер.
Везано за актуелну расправу о проширењу мисије ЕУФОР-а у Савјету безбједности УН-а, Плацер истиче да су мандат ЕУФОР-а и његове задаће “потпуно одвојени од цивилних задатака високог представника”. Русија жели уклонити све референце на високог представника (ОХР) из нове резолуције ЕУФОР-а.
“С војног стајалишта, не би било никакве разлике да се из текста мандата ЕУФОР-а избришу референце на ОХР како бисмо продужили нашу мисију. Да ли би то наштетило Дејтонском споразуму, друго је питање. Не могу то процијенити”, каже Платзер.
Плацер не види никакав проблем у вези с дугим пушкама у РС-у.
“Врста опреме коју користи полиција у Републици Српској одговара међународним стандардима. И у Аустрији имамо дуге пушке”, навео је.
(klix.ba)