spot_img
spot_img

Како су расле потрошачке цијене намирница и услуга у БиХ у протеклој години

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Потрошачке цијене намирница и услуга у БиХ прогресивно расту. За неке артикле повећање цијена је веома очигледно, док се у осталим случајевима ради о малим, али константним поскупљењима која скупа резултирају значајним увећањем трошкова живота.

Грађани наше државе свакодневно се суочавају са све тежим условима за живот. Док се политичари баве изборним законом који никога неће нахранити, јавност и даље чека реалне мјере смањења оптерећења и повећање стандарда живота.

Индекс потрошачких цијена у БиХ показује да је у априлу 2022. године у односу на само мјесец дана раније, у просјеку забиљежен раст цијена хране и безалкохолних напитака за 5,6 посто, превоза за 3,5 посто.

“Ниво цијена у априлу 2022. године у односу на исти мјесец претходне године виши је за 13,2 посто”, наведено је у извјештају Агенције за статистику БиХ.

Истичу како је просјечан пад цијена забиљежен у одјељку одјеће и обуће за 4,8 посто.

Статистика Федералног завода ПИО/МИО показује да овом бх. ентитету пензију прима 427.236 пензионера. Најнижа пензија износи 410 КМ.

У Републици Српској мајске пензије су исплаћене за 272.521 корисника. Најнижа пензија износи око 480 КМ.

Пензионерима најчешће помажу њихова дјеца или родбина.

Из Савеза самосталних синдиката БиХ у више наврата су позивали власти да повећају износ минималне плате за раднике јер се са садашњом која износи између 500 и 600 КМ не може преживјети. Највећи број радника у БиХ мјесечно за свој рад добије управо ту плату.

У односу на исти период прошле године, повећале су се цијене хљеба, млијека, шећера, брашна. Значајно су повећане цијене уља које је 2021. године коштало 2,7 КМ по литру, а сада кошта 5,1 КМ по литру.

Килограм пилетине у априлу 2021. године коштао је 4,9 КМ , а сада је цијена 6,6 КМ. Поскупила је и јунетина која по килограму кошта 17,7 КМ, што је поскупљење за нешто више од 4 КМ у односу на прошлу годину. Такођер, за више од 4 КМ повећана је цијена путера. Једино што није поскупило су јаја чија је цијена по комаду и даље 0,30 КМ.

Политичаре у БиХ тема поскупљења много не занима, јер изостају конкретне мјере и радње којима би се грађанима показало да неко види и разумије тешку социоекономску ситуацију у којој се налазе.

Инфлација пуни буџете, а за сада, једино сигурно издвајање јесу плате и накнаде политичарима који, сигурни смо, једва преживљавају са примањима од 2.500 до 5.000 КМ.

За неколико мјесеци сви они ће унутар активности предизборних кампања поновно грађанима обећавати да ће након октобра, ствари бити радикално боље. Најаве конкретних мјера које би одмах или у разумном року могле ступити на снагу, а које би грађанима олакшале живот, изгледа ће чекати да бх. политичари заврше са љетовањима и добро се одморе, иако је већ јучер било вријеме да се нешто предузме.

 

 

 

 

(klix.ba)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img