spot_img
spot_img

Инспектори немају коме наложити уклањање угинуле рибе

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Из Инспектората Републике Срспке за “Независне” су потврдили да немају коме наложити предузимање мјера уклањања пет тона угинуле рибе јер нема одговорног лица, као и да је општинска инспекција, која има исте надлежности као и републичка инспекција, већ излазила на лице мјеста.

“Међутим, и општинска и републичка инспекција имају један исти проблем, а то је стање у којем се налази предузеће „Рибњак“. Рачуни овог предузећа блокирани су већ дуже вријеме, покренут је стечајни поступак, а због неријешеног питања стечајног управника инспекцијски органи практично немају коме наложити предузимање мјера”, рекли су из Инспектората РС.

Истичу да се у рјешавање овог питања морају укључити органи јединице локалне самоуправе, као и републички органи, посебно у дијелу који се тиче обезбјеђивања средстава за санирање посљедица помора рибе.

“Неопходно је што прије ријешити питање конкретизовања одговорног лица, односно одредити стечајног управника”, додају из Инспектората РС.

Обзиром да, наводе, републичка водна инспекција већ има покренут управни поступак према „Рибњаку“,у петак ће поново обићи овај рибњак, како би и службено констатовали тренутно стање, и како би о истом информисали ресорна министарства и друге органе у циљу разматрања могућих рјешења.

Како наводе, још 2019. године је републичка водна инспекција покренула управни поступак инспекцијског надзора објекта „Рибњак“, а том приликом су обиласком објеката рибњака утврдили да сви објекти рибњака, водозахвати, упусти, доводни канали, одводни канали, насипи, бетонске конструкције, пропусти и испусти нису у пуној функцији. Истичу да је том приликом утврђено да један број товолишта није био у функцији, односно исти су били без воде.

“Један број касета је био испуњен дјелимично водом, али у тим објектима није било рибе. Рок важења предочене водне дозволе био је 1.4.2021. године”, навели су из инспектората.

Додају да је тада републички водни инспектор налагао предузимање мјера у циљу одржавања водног објекта рибњака, али да ове мјере нису извршене.

“Због непоступања по наложеним мјерама, инспектор је предузео даље мјере које су прописане законом, те су правном и одговорном лицу изречене новчане казне у износу од 10.000 КМ за правно лице и 2.000 КМ за одговорно лице, док је тадашњем одговорном лицу накнадно изречена још једна казна од 1.000 КМ у поступку принудног извршења”, наводе из Инспектората РС.

Обзиром да, како кажу, изречене казне нису плаћене, Пореској управи Републике Српске упућени су захтјеви за принудну наплату.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img