Стручњак за процјену квалитета сирове кафе и међународни дегустатор, једини на простору југоисточне Европе живи и ради у Београду.
Илија Ђурић често долази у свој родни крај, Лопаре, а приликом једне посјете поразговарали смо о послу којим се бави.
Илија Ђурић једини је стручњак за процјену квалитета сирове кафе и кап кофи дегустатор на простору бивше Југославије.
Сасвим случајно ушао је у ову причу, сада већ прије више од 20 година.
– Радећи са тим врећама, у једном тренутку сам осјетио неки чудан мирис код кафе и рекао да то неће бити добро. Испоставило се сутрадан да то стварно није било добро и онда је бивши власник предложио да се мој укус школује – каже Ђурић.
Након тога усавршавао се прво у Грчкој, па у Холандији, да би највише научио у Бразилу, земљи која је највећи произвођач кафе на свијету.
– Ту сам видио у ствари како се кафа дегустира, како се припремају узорци и селектују. То је било у први наврат, а затим сам сваке године истраживао једно поријекло. Бразил је највећи произвођач арабике, 50 милиона врећа годишње – наводи Ђурић.
Процес од брања до крајњег корисника је изузетно компликован, а најбитније је брање и печење.
– Милардова реакција, када се дешава један догађај гдје на стотине арома одлазе заувијек, а неке долазе, велика је вјештина. Искуство мајстора у том тренутку треба да прекине то печење – појашњава познати дегустатор.
Квалитет кафе не зависи од класификације, па се може десити да пета класа буде квалитетнија од прве.
– Осма класа у Африци робусте суши се на земљи, самим тим покупи се и дио каменчића. Када се ти бодови саберу, то је осма класа, али то не умањује њен укус – додаје Ђурић.
Илија нас увјерава да на нашим просторима пијемо кафу веома доброг квалитета, али да смо далеко од развијених земаља када је ријеч о начину њеног конзумирања.
(rtrs.tv)