spot_img
spot_img

И шишање постаје луксуз

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Поскупљење репроматеријала, али и повећање минималне плате радника довело је и до скока цијена услуга уљепшавања, а бројни фризерски и козметички салони у Српској повећали су цијене за око 25 одсто.

Они који то још нису учинили нове цјеновнике најављују ускоро иако су свјесни да ће то довести до мање посјета муштерија, с обзиром на то да њихове услуге нису приоритет у ситуацији када цијене основних животних намирница драстично скачу.

Представница фризера и козметичара РС при Занатско-предузетничкој комори Републике Српске и власница салона “Capelli” из Бањалуке Радмила Бањац рекла је за “Глас Српске” да су потрошачи свјесни да ће и они салони који до сада нису поскупили своје услуге, то учинити у наредном периоду.

“Одлучила сам да подигнем цијене од 1. априла за 15 или 20 одсто, у зависности од услуге. Када прочитају обавјештење, муштерије кажу да је то и очекивано с обзиром на то да све поскупљује”, казала је Бањчева.

Када се гледа појединачно, каже она, тај проценат и није велики удар на џеп грађана, али када се за примјер узме четворочлана породица, јасно је да ће поскупљење и те­ тако утицати на кућни буџет.

“Очекују се још већа поскупљења основних животних намирница и онда ће и код нас бити мање посла, прориједиће се доласци клијената”, казала је Бањчева. Сматра да ће они који су долазили мјесечно, сада то одгађати на бар мјесец и по, али да фризери нису имали избора осим корекције цјеновника.

“Цијене репроматеријала од почетка године су отишле и до 20 одсто, а ново поскупљење је најављено за јун. Међутим, није ријеч само о томе, ту су струја, вода, као и кирије које су поскупјеле. Такође, морали смо повећати и плате радницима јер уз топли оброк минималац више није 600 КМ, него иде на више од 700, плус порез, тако да иде веће оптерећење послодавцу по раднику. Све то заједно утиче на скок цијена услуга у салонима”, објаснила је Бањчева.

Власник салона “Делија Барбер” и едукатор Мирза Делић рекао је за “Глас” да су неки салони већ подигли цијене својих услуга, док се други плаше да ће на тај начин изгубити муштерије па одгађају поскупљења, али су она неминовна.

“Наша политика је да сваког 1. марта дижемо цијене својих услуга, без обзира на то да ли је тренд поскупљења или не. Тако смо и ове године дигли цијене услуга за 20 до 25 одсто”, рекао је Делић.

Поскупљују, како каже, једном годишње и у том периоду раде на унапређивању својих услуга и квалитета шишања.

“Услуге шишања у Српској и БиХ су јефтиније него било гдје у Европи и свијету”, рекао је Делић додајући да се цијена мушког шишања и бријања креће од 15 до 30 КМ.

Предсједница Удружења фризера и козметичара града Бањалука Драгица Арсић каже да су поскупљења ланчана, па су тако скочиле и цијене услуга у салонима.

“Потрошачи се не жале, јер и они прате сва поскупљења намирница, струје и воде. Свјесни су да и ми морамо подићи цијене. Код нас нису била драстична поскупљења, највише до пет мараца”, казала је Арсићева.

Ако цијене комуналија и репроматеријала и даље буду дивљале, истиче да ће и фризери и козметичари поново морати кориговати цјеновнике.

Фризере прате и козметичари који су своје цијене дигли чак и до 40 одсто.

“Сређивање обрва дуго сам плаћала пет, а прије неколико дана за то сам морала издвојити седам марака. Такође, надоградња ноктију са 20 марака скочила је на 25. С обзиром на то да моја плата не може да испрати све те захтјеве, мораћу нечега да се одрекнем, јер су те услуге постале луксуз на нас”, испричала је Бранка Мишић из Приједора.

Пројект координатор у Удружењу грађана “ТоПееР” из Добоја Наташа Ђорђић каже да је тешка ситуација за потрошаче почела још појавом вируса корона.

“Тада смо били затворени, па проток робе и средстава није могао да тече нормалним током. Након тога, током прошле године транспорт робе је знатно поскупио, што је директно утицало да цијене свега скоче”, казала је Ђорђићева. С обзиром на цјелокупну ситуацију у Европи и свијету, како каже, неминовно је да ће цијене свих врста робе и услуга још расти.

“Слободно могу рећи да ће ово бити једна тешка година за све нас. Мораћемо себи направити одређене приоритете у животу, о томе шта ћемо себи моћи да приуштимо, а шта не, ситуација је таква да ћемо морати калкулисати”, рекла је Ђорђићева.

Фактори

Радмила Бањац каже да је цијена шишања у Српској од десет до 20 марака.

“Све то зависи од више фактора. Од позиције, бренда салона, улагања… Свако улаже на другачији начин и самим тим формира цијене према уложеном”, рекла је Бањчева.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img