spot_img
spot_img

И празни листићи шаљу поруку кандидатима

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Иако још нису пребројани сви гласови, већ је евидентно да и за ове изборе имамо више стотина хиљада неважећих гласачких листића, што аналитичари тумаче као посљедицу неколико фактора.

Индикативно је да су се у овој гомили нашли и листићи чије је испуњавање било више него једноставно, али су и њих гласачи, из овог или оног разлога, поништили или нису попунили, а и то је, према ријечима аналитичара, порука политичким странкама.

Рецимо, у трци за предсједника Српске од обрађених 81,91 одсто бирачких мјеста било је 5,64 одсто неважећих листића, односно њих 29.756, иако је ове листиће било једноставно испунити стављањем знака X испред имена само једног кандидата.

За позицију члана Предсједништва на обрађених 86,38 одсто бирачких мјеста забиљежено је 6,66 одсто неважећих листића, односно укупно 95.076.

Тачно 99.247 неважећих листића, односно 8,70 одсто, било је за позицију посланика у Парламентарној скупштини БиХ на 70,42 одсто обрађених бирачких мјеста.

Када се томе додају и подаци за парламент ФБиХ, Народну скупштину РС те скупштине кантона ФБиХ, који нису објављени до закључења овог броја “Независних”, цифра би могла бити много, много већа.

Вехид Шехић, бивши члан Централне изборне комисије БиХ, истиче да имамо појаву такозваних бијелих гласачких листића, гдје их оставе непопуњене и таквих је велики број.

“То је јако опасно зато што се такав гласачки листић може злоупотријебити од стране несавјесних чланова бирачког одбора, који могу на такве листиће ставити крижић гдје они желе”, навео је Шехић.

Могуће је, како оцјењује, да има и неких гласача који се не сналазе при попуњавању листића, али то је, како каже, мањина.

“Ипак се то научи, имате обуке које се раде, пропагандни материјал итд. Рецимо, за чланове Предсједништва или предсједника и потпредсједнике Републике Српске имамо много неважећих листића, иако их је лако попунити”, нагласио је Шехић.

С друге стране, како је навео, сигурно влада незадовољство, што показује и излазност која је на минулим изборима била мања него ранијих година.

“Разлога је више. Имате грађане који немају политичког фаворита и не вјерују ниједној странци. Имате гласаче који не вјерују у интегритет гласачког процеса”, нагласио је Шехић у изјави за “Независне новине”.

Политичка аналитичарка Тања Топић истиче да дефинитивно имамо дио људи који излазе на изборе да би “обавили своју грађанску дужност”, али сматрају да нико од кандидата није достојан њиховог гласа.

“Они цртају разне фигурице, сличице или једноставно убаце празне гласачке листиће. Међутим, мислим да би сваки неважећи листић требало анализирати, а поготово када је тијесан резултат, када је незнатна разлика, као у овом случају Милорад Додик – Јелена Тривић, гдје је разлика око 30.000 гласова, колико је отприлике и неважећих гласачких листића”, навела је Топићева за “Независне новине”.

И појединим политичарима је сумњиво то што је много неважећих листића. Бранислав Бореновић, предсједник ПДП-а, тврди да је сумњиво да се у трци за предсједника Републике појавило много неважећих листића.

“На бази онога што је објављено јутрос имамо 30.000 неважећих листића. То је на 80 одсто пребројаних гласова, што значи да ће тога бити још”, навео је јуче Бореновић.

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img