Законодавна власт на нивоу државе Босне и Херцеговине званично “улазе” у шести мјесеци како Заступнички дом Парламентарне скупштине БиХ није одржао ниједну сједницу. У том периоду државним парламентарцима, појединачно, уредно је из џепова грађана за нерад искеширано по 30 хиљада КМ.
За четири дана навршиће се тачно пола године како не засједа Заступнички дом Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине. Наиме, овај дом конституисан је 6. децембра 2018. године, а од тог дана државни парламентарци још увијек нису успјели усвојити ниједан закон или било који други акт из надлежности државне законодавне власти.
За свих шест мјесеци нерада заступници су уредно примали енормно високе плате из осиромашених џепова Бошњака, Хрвата, Срба и Осталих, а чије интересе наводно заступају у Парламентарној скупштини БиХ. С правом се поставља питање у којој су фази политичког живота изабрани заступници умислили да је интерес њихових бирача био да се парламентарцима омогуће мјесечна примања од око 5.000 КМ за нерад.
На другој страни, званични подаци о стању на тржишту рада показују сав несразмјер живота “обичног” народа и парламентараца које бирају. Само у Федерацији БиХ, према подацима Пореске управе ФБиХ, у децембру 2018. године плату до 450 КМ примило је 118.224 радника док је плату преко 1.500 КМ примило тек 62.310 запослених радника. Од 118.224 радника који су за свој рад добили 450 КМ њих укупно 33.105 примило је плату од 389 КМ.
Државни парламентарци, упркос нераду у јавном интересу, протеклих мјесеци бавили су се приватним интересима па су успјели усвојити све потребне одлуке који ће им омогућити примање плата и осталих накнада које их сљедују у складу са Законом о платама и накнадама у институцијама Босне и Херцеговине.
Парламентарна скупштина БиХ пола године налази се у потпуној блокади због одлуке СНСД-а да бојктује рад законодавне власти све док се не откоче процеси у Предсједништву БиХ везани за именовање Зорана Тегелтије за предсједавајућег Вијећа министара БиХ. Ове блокаде одразиле су се и на то да ПСБиХ још увијек није формирала своја стална радна тијела.
Одређени број државних заступника није још увијек остварио право на плату у Парламентарној скупштини БиХ с обзиром на то да се тренутно налазе на функцијама у извршној власти. Ријеч је о Денису Звиздићу (предсједавајући Вијећа министара БиХ), Адилу Османовићу (министар цивилних послова БиХ), Шемсудину Дедићу (федерални министар пољопривреде, водопривреде и шумарства), Едити Ђапо (федерална министрица туризма и околиша), Драгану Мектићу (министар сигурности БиХ) и Мирку Шаровићу (министар вањске трговине и економских односа БиХ).
(klix.ba)