spot_img
spot_img

До посла лакше у Њемачкој: Домаћи послодавци захтјевнији од страних

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Незапослени из Српске до посла брже и лакше долазе у Њемачкој него овдје, а све што страни послодавци од њих за почетак траже је да имају потребну школу и да познају њемачки језик.

Један од разлога је, свакако, и то што је у Њемачкој далеко већа понуда радних мјеста, али и то што су њихови послодавци кудикамо мање захтјевни од домаћих.

У овој држави, свакако, запослење најбрже налазе здравствени радници са наших простора, али у ништа горој позицији нису ни људи осталих занимања, било да је ријеч о занатлијама, особама са ССС или факултетом.

– Одлучио сам да напустим ове просторе и запослење потражим у Њемачкој. Конкурисао сам у четири фирме из ИТ сектора, а чак из три су ме обавијестили да могу да дођем на разговор за посао. Изабрао сам фирму чији су услови за мене били најпримамљивији. Заиста је лијеп осјећај кад човјек зна да са својом струком увијек може да добије посао. Међутим, то је могуће само у Њемачкој, односно на Западу. У Српској се, с друге стране, људи до коначног запослења надобијају одбијеница и одбијеница – каже Стеван В, информатичар из Бањалуке.

Рад у струци

Слично искуству прошла је докторка Виолета В, која, након завршетка медицине, никако није успијевала да се запосли.

– Кад сам видјела да је ђаво однио шалу, преко једне посредничке агенције сам конкурисала за љекара у једној њемачкој здравственој установи. Одмах сам примљена. Годину дана сам била у њиховом програму провјере, а плата ми је била 1.200 евра. Послије тога сам почела да радим у струци, за плату од 2.500 евра. Дакле, оно што ми у РС годинама није пошло за руком, у Њемачкој сам ријешила за пар мјесеци – истиче наша саговорница.

Мирослав Вукајловић, директор бањалучке агенције „Спектар“, каже да је чињеница да се до посла лакше долази у Њемачкој него овдје.

– Један од разлога је, свакако, то што је њемачка привреда стално у порасту, па је из дана у дан у понуди све више радних мјеста, што није случај код нас. Међутим, доминантнији је разлог то што су наши послодавци захтјевнији од страних. Наиме, наш послодавац жели радника препуног знања, вјештина, компетенција, а није свјестан да је таквих све мање и мање. Зато одбацују понуде, иако се ту можда крије сјајна потенцијална сарадња – каже Вукајловић.

Едукација

Послодавци са Запада, како истиче, имају мања очекивања.

– Зато наши људи тамо брже долазе до посла. Кад приме радника, странци га убацују у програм даљег оспособљавања и едукације, до фазе пуне ефикасности. А домаћи послодавци често очекују да радник ријеши масу његових проблема, па се неки њихови конкурси за запослење врте унедоглед – наглашава Вукајловић.

У Унији удружења послодаваца РС наглашавају да би и наши послодавци, по узору на стране, требало више да вреднују знање и умјешност радника. Како наглашавају, код нас је и даље присутан тренд да се углавном гледа диплома што, међутим, није гарант да неко жели и зна да ради.

– Сваком послодавцу треба човјек који хоће и зна да ради. У старту треба то утврдити, а онда радити на даљој едукацији радника, као што раде странци – истиче предсједник ове уније Драгутин Шкребић.

Погодности

Страни послодавци су се, посебно у посљедње вријеме, упустили у жестоку потрагу за радницима са ових простора, преко посредничких агенција и огласа. Нашим људима, који су спремни да раде и усавршавају своја знања и вјештине, нуде погодности за које су радници са ових простора заборавили да постоје, и којима је тешко одољети.

Поред финих плата и сталног радног односа, потенцијалним радницима нуде стимулације, регрес, божићнице, плаћање сваког прековременог сата. Готово постаје пракса да су у понуди и бесплатна храна и смјештај, плаћени путни трошкови, сваких пар седмица неколико дана одмора.

Сарадња на обострано задовољство

Муамер Бандић, директор Агенције за рад и запошљавање БиХ, недавно је саопштило да су наши радници, према ријечима послодаваца у Њемачкој, једни од најпожељнијих и најбољих страних радника.

– Послодавци су изузетно задовољни њима. Такође, и радници из БиХ су изузетно задовољни условима рада у овој држави. Од 2013. године АРЗ посредује у запошљавању медицинског кадра са средњом стручном спремом у Њемачкој. До сада је посао путем нас добило 4.710 радника – рекао је Бандић.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img