spot_img
spot_img

Ђаци неће у школу за конобара, тржиште вапи за њима

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Иако је на тржишту рада велика потреба за конобарима, у неколико школа угоститељског смјера у Српској већ двије, односно три године, због недовољног броја заинтересованих ученика не постоји одјељење конобара.

Наиме, с таквим проблемом суочавају се школе у Бањалуци и Бијељини, јер су у ситуацији да само неколико ђака буде заинтересовано да упише овај смјер.

Борис Спасојевић, директор Угоститељско-трговинско-туристичке школе у Бањалуци, рекао је за “Независне” да трећу годину заредом немају одјељење конобара.

“Све више ђака се одлучује да упише четврти степен, односно угоститељски техничар, а не за конобаре, јер је то трећи степен. Разлог је то што након завршетка школовања имају могућност да се упишу на факултет и слично. За конобаре имамо свега шест кандидата, тако да не можемо формирати одјељење”, каже Спасојевић те додаје да је један од разлога и тај што је дјеце све мање.

Како истиче, пријави се седам-осам ученика, а минималан број колико их се може уписати је 16, тако да нису успјели формирати одјељење.

“Мислим да ћемо то ријешити ове године, с обзиром на то да смо добили то дефицитарно занимање, дјеца ће имати стимулансе, плате ће бити веће. Морамо признати, била је минорна плата конобара, и то један од разлога што дјеца нису уписивала, али мислим да ће се то преокренути”, нагласио је Спасојевић.

Ништа боља ситуација није ни у Средњој стручној школи Јања у Бијељини, из које потврђују да већ двије године немају одјељење конобара.

“Имали смо ситуацију да се само један ученик пријавио за конобара, па смо га морали пребацити у куваре. Тренутно имамо само једно одјељење конобара, и то трећи разред, који ове године завршавају”, потврдили су из ове школе.

Додају да ове године нису имали ниједног заинтересованог ученика да упише овај смјер.

Предраг Пашић, директор Угоститељске и трговинске школе Добој, за “Независне” истиче да је интерес за упис на смјер конобара мали, али да су успјели уписати једно одјељење и то са 12 ученика.

“Интерес за упис је веома мали. Прошле године смо успјели да упишемо пола одјељења. Надлежно министарство нам пропише да се могу уписати 24 ученика, с тим да је дозвољено пола од тога, по 12 конобара и кувара, тако да смо једино тако могли и уписати”, рекао је Пашић.

Како каже, управо због овог проблема једно њихово одјељење је покренуло иницијативу, а коју ће покушати подићи до нивоа Републике Српске. “Након што смо реализовали иницијативу ‘Заштитимо занимање’ и једну анонимну анкету, утврђено је да 80 одсто персонала у 30 угоститељских објеката с подручја града није из угоститељске и туристичке струке”, рекао је Пашић.

Ипак, како каже, сви хоће да раде тај посао, али кад треба да упишу за конобаре, стање је веома лоше.

“Свако с нашим занимањима, угоститељских или туристичких техничара, одмах може наћи посао. Млади с тим занимањем све више одлазе у иностранству, јер је велики интерес, али и код нас исто тако, имамо и код нас хотеле, кафиће, ресторане у којима је свакодневна потреба за конобарима”, нагласио је Пашић.

Александар Миљешић, предсједник Актива директора средњих школа Приједор, каже да је иста ситуација и у Приједору, те да сваке године упишу по пола одјељења конобара и кувара.

“На тај начин успије се оформити једно одјељење. Таква ситуација је сваке године, тако да немамо проблем с уписом на овај смјер”, казао је Миљешић за “Независне”.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img