Босну и Херцеговину би, под претпоставком да актуелни тренд раста миграција буде настављен, у наредне три године могло да напусти око 210.000 људи.
То је наведено у документу Анализа и пројекције тржишта рада у РС 2019-2022, који је урадила Унија удружења послодаваца РС у сарадњи са Међународном организацијом рада.
Само Српска ће до 2022. имати за око 35.000 мање дјеце до 15 година, прије свега због негативног природног прираштаја и миграција. То ће утицати на смањење радне снаге и лјудског капитала у землји.
„У наредних пет година, број радно способних становника у РС ће пасти са 838.000 на 793.000. А смањење бројности радне снаге и старење становништва све више постају ограничавајући фактор привредног раста и развоја у РС“, стоји у поменутом документу.
Процјењује се да је, за тек нешто више од двије и по деценије, из БиХ отишло више од 1,14 милиона њених становника, док из године у годину константно биљежимо више умрлих него што буде рођено беба.
Рекордан пад
Професор Стево Пуцар каже да је у Српској, од 2006. до 2017, број младих до 15 година пао за 100.000 или скоро 49 одсто.
– Генерално, број становника у РС је у опадању, а евидентна је и чињеница да становништво у РС стари. Доминирају људи од 50 до 60 година, а проблем старења становништва један је од великих проблема који узрокују депопулацију овог простора – истиче Пуцар.
Такође, БиХ се у Европи суочава са највећим смањењем броја становника – 22 одсто од 1990. године.
Статистика показује да, према резултатима посљедњег пописа становништва, у БиХ има нешто више од 3,5 милиона становника, што је у поређењу са 1991. за скоро 845.900 мање. Ријеч је о највећем демографском паду уназад 100 година, те највећем демографском паду на простору бивше Југославије. Чак 85 одсто људи изгубљено је због негативног природног прираштаја и константног одласка становника у иностранство.
Њемачка
БиХ годишње у просјеку напусти најмање 50.000 њених грађана, а невиђени колапс на домаћем тржишту рада могао би да се деси за непуну годину, када ће у Њемачкој на снагу ступити закон који ће поједноставити и убрзати процедуре одласка.
То потврђују и у агенцијама које посредују при запошљавању наших радника у овој држави, којој тренутно недостаје 1,2 милиона радника свих профила.
Анализа њемачке амбасаде показала је да ова држава годишње изда око 20.000 виза – радних и боравишних, што значи да је у посљедње четири године из БиХ у ову земљу отишло 80.000 грађана. У овом периоду је, у Словенију, Словачку, Чешку, Хрватску, па онда у Њемачку, отишло још 80.000 људи. Трећа категорија, око 50.000 њих, они су који оду у процесу спајања породица, што значи да је у протекле четири године БиХ напустило најмање 200.000 њених грађана.
Одлазе читаве породице
Подсјетимо, резултати Анализе о положају и потребама младих коју је раније објавио Институт за развој младих КУЛТ, показали су да је од завршетка рата до 2013. БиХ напустило око 150.000 младих.
У иностранство све масовније иду цијеле породице, а анализе невладиног сектора показују да је БиХ само од почетка ове године напустило чак 30.000 грађана, махом млађих људи.
Пројекција броја становника у Европи, направљена на основу података из више извора и база, показала је да би БиХ, по основу негативног природног прираштаја, до 2050. године могла да остане без 300.000 грађана. Ако ситуација у будућности и даље буде дестимулативна за останак, односно ако БиХ и даље годишње буде напуштало око 35.000 грађана, до 2050. на миграцијама бисмо могли да изгубимо више од милион људи.
Посљедице
Драгутин Шкребић, предсједник Уније удружења послодаваца РС, каже да се посљедице одласка људи са ових простора већ увелико одражава на домаће тржиште рада.
– Миграције су постале проблем који је свеприсутан у свим структурама живота. Заједничким снагама морамо да дјелујемо у правцу проналажења рјешења како да бар зауставимо одлазак људи, чиме ћемо смањити и проблеме који су посљедица миграција – истиче Шкребић.
Наиме, све масовнији одлазак грађана у иностранство се, поред посљедица по природни прираштај и домаће тржиште радне снаге, већ у доброј мјери одразио и на пад потрошње у РС, односно БиХ.
(srpskainfo.com)