Према посљедњим званичним објављеним подацима, највећу мјесечну плату у региону има предсједник Словеније Борут Пахор. Како се наводи у његовом имовинском картону, достављеном Изборној комисији, његова мјесечна примања износе 3.322 евра.
Више од 3.000 евра износе мјесечне плате хрватске предсједнице Колинде Грабар-Китаровић и чланова Предсједништва Босне и Херцеговине. Комисија за одлучивање о сукобу интереса наводи да Грабар-Китаровић има нето плазу близу 3.276 евра, док чланови Предсједништва БиХ у просјеку зарађују 3.091 евра, пише Ал Џазира.
Централна изборна комисија Босне и Херцеговине наводи да чланови Предсједништва Босне и Херцеговине, Бакир Изетбеговић, Драган Човић и Младен Иванић примају 2.862, 2.874, односно 3.536 евра мјесечно.
Према јавним подацима, предсједник Србије има троструко мању плату од хрватских и бх. кошија. Александар Вучић мјесечно прима 1.083 евра, што је најмања предсједничка плата у регији.
Предсједник Црне Горе Филип Вујановић мјесечно заради нето 2.423 евра.
Мање од 2.000 евра мјесечно зарађују предсједници Македоније Ђорђе Иванов (1.250) и Албаније Илир Мета (1.425).
Ако предсједничка примања поредимо с просјечном платом у регији, апсолутни су рекордери чланови Предсједништва Босне и Херцеговине. Три члана Предсједништва Босне и Херцеговине примају седам пута више од просјека у овој држави.
Предсједници Хрватске, Македоније и Словеније примају три пута већу плату од просјека у својој земљи, док предсједник Србије прима двоструко више него што износи просјечна плата у Србији.
Према посљедњим званичним статистичким подацима, највише су просјечне плате у регији у Словенији и Хрватској, а најниже у Македонији и Босни и Херцеговини.
(glassrpske.com)