У БиХ је и даље велики број осуђеника на казне затвора до године дана, који користе могућност да сваки досуђени дан затвора плате у износу од 100 КМ и да не иду иза решетака.
Они осуђени на 12 мјесеци морају на примјер искеширати 36.000 КМ одједном. Уколико уплате мање, остатак казне намирују у затвроској ћелији.
Наплаћени износ
Пуни износ плаћају и остали осуђеници, јер у противном не могу откупити потпуну слободу. Како је „Авазу“ потврђено у Министарству правде БиХ у прошлој години укупно 232 особе су казну затвора замијениле новчаном.
Суд БиХ изрекао је 23 такве пресуде , а остали судови у ФБиХ још њих 199, док је суд у Брчко Дистрикту евидентирао 10 осуђеника који су платили да не иду у затвор.
Укупно је откупљено казни у вриједности око 2,5 милиона марака, а од тог износа наплаћено је 2,2 милиона.
Нема могућности
Замјена казне затвора новчаном казном у Републици Српској још није могућа, јер све досадашње измјене ентитетског кривичног закона нису ни предвиђале ту могућност.
Могућност замјене затворске казне новчаном не примјењују се на починиоце кривичних дјела против интегритета БиХ и свих кривичних дјела која се доводе у вези тероризмом и његовим финансирањем.
Рад за опште добро
У Министарству правде БиХ нам је потврђено и да су у прошлој години умјесто у затвору, 85 осуђеника до једне године затвора издржавали алтернативну кривичну санкцију – рад за опште добро на слободи. Суд БиХ је изрекао три такве казне, судови у ФБиХ 78,а у Брчко Дистрикту четири овакве казне. Ни ова алтернативна санкција се не примјењује у РС, јер није регулисана законом.
Алтернативни начини
3.194 осуђеника служило је казну у казнено-поправним заводима у прошлој години. Њих 864 осуђених до године затвора казну су служили на један од алтернативних начина, као што су кућни затвор, откуп казне, рад за опште добро на слободи или им је изречена мјера лијечења.
(avaz.ba)