Око 120 анкетара, акредитованих од стране статистичким институција, ће у наредна 22 дана прикупљати податке о домаћинствима с циљем да се провјери да ли је од 2009. године, када је урађен први Мастер узорак, дошло до мањих или већих промјена на терену.
Анкетари ће у око 60.000 домаћинстава широм БиХ прикупљати основне демографске податке о броју чланова домаћинстава, старосној структури и њиховим образовним карактеристикама.
Осим тога, анкетари ће провјеравати и број стамбених објеката на терену будући да је у протеклих десет година у неким подручјима изграђено једно или више насеља што је аутоматски довело до промјене у броју домаћинстава, њиховим карактеристикама и структури домаћинстава.
Према тренутним процјенама планирано је да анкетари на подручју Брчко дистрикта посјете, током првог квартала, 9.975 стамбених јединица, односно 6. 983 домаћинстава.
Анкетирање се проводи у оквиру пројекта ажурирања статистичког Мастер оквира узорка са крајњим циљем да се повећа обим и квалитет статистичких података у Босни и Херцеговини као и њихово даље усклађивање са ЕУ стандардима којег проводи Агенција за статистику БиХ, у сарадњи са ентитетским заводима за статистику.
Ажурирање ће се радити квартално током три године. Прва четири квартала статистичке институције проводе у сарадњи са агенцијом Prism Research & Consulting из Сарајева, након тога саме настављају са овом изузетно важном статистичком активности.
Новина у овом пројекту је и начин прикупљања података на терену. Статистичке институције први пут раде анкетирање путем посебно креиране софтверске апликације. То значи да ће анкетари умјесто упитника на папиру користити лаптопе са инсталираном апликацијом помоћу које ће се вршити унос података и достављати статистичким институцијама на дневној бази.
Због значаја овог пројекта статистичке институције моле носиоце домаћинстава за активну сарадњу у реализацији овог важног истраживања и гарантују да ће, у складу са законима о статистици и заштити личних података, одговори на постављена питања бити строго повјерљиви и да ће испитаници остати потпуно анонимни, те да ће се прикупљени подаци користити искључиво за статистичке сврхе.
(radiobrcko.ba)