spot_img
spot_img

“Боже опрости, ко да је неко умро” Рачуница домаћих нафташа наљутила грађане, цијене горива и даље превисоке

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

За појефтињење горива на домаћем тржишту у просјеку је потребно 40 дана од пада цијена на свјетском тржишту.

То су поручили из Групације за промет нафтом и нафтним дериватима при Привредној комори Српске, уз напомену да су цијене горива на бензинским пумпама у РС у посљедњих десетак дана у константном паду.

Подсјетимо, литар бензина на пумпама у Српској тренутно у просјеку кошта 3,35, а дизела 3,45 КМ, што значи да су ова горива уназад пар дана у просјеку појефтинила за четири фенинга. На појединим пумпама литар дизела се продаје за 3,54 КМ, што је само фенинг мање од његове максималне цијене ове године, средином марта.

Грађани наглашавају да су цијене горива у Српској измакле контроли, те да више нико не може да упрати шта домаћи нафташи и на основу чега раде.

– Сад кажу да, од појефтињења нафте у свијету, треба да прође 40 дана да би пала цијена горива код нас?! Питамо се, каква је то рачуница, кад сви знамо да су нафташи знали и по два пута дневно да дижу цијене, кад је нафта поскупљивала. Боже опрости, ко да је неко умро, па треба давати 40 дана. Чињеница је да већ дуже вријеме цијена нафте пада, али ми то не осјетимо, јер на нашим пумпама, и ако дође до појефтињења, то је по пар фенинга. Џаба им и то, кад се, ионако, добрано отело возити, с обзиром на то да је литар дизела и даље скоро 3,5 КМ – истиче Милован К, грађевинац из Бањалуке.

Тренутно, барел “брент” нафте кошта 106 долара, колико је коштао и у мају 2019, с тим да је тада литар горива у Српској у просеку коштао 2,23 КМ. Последњег дана фебруара, барел је коштао око 98 долара, а у првој декади марта ишао је и до 139 долара.

У удружењима потрошача истичу да домаћи нафташи раде како им одговора као што је то, уосталом, и раније био случај.

– Контроле њиховог пословања су слабе, а и раније се често дешавало да, све и кад нафта значајније појефтини, они или не реагују или незнатно спусте цијене. Такође, кад је на почетку ове кризе нафта поскупљивала, наше пумпе су на дневном нивоу и по два пута подизале цијене. Зашто тада нису чекали да прође 40 дана – каже директорка требињског Удружења за заштиту потрошача „Оаза“ Недељка Илијић.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img