spot_img
spot_img

Biser prirode Majevica biće zaštićena, postaje park prirode?

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Planina Majevica, biser prirode Republike Srpske, mogla bi se naći na listi zaštićenih područja, a kako bi dobila status parka prirode, grupa zaljubljenika u Majevicu pokrenula je istraživanja s ciljem prikupljanja građe za izradu studije zaštite ove planine.

Fosilni ostaci morskih organizama kao što su školjke, puževi, korali, dijelovi morskih zvijezda koji datiraju iz perioda Panonskog mora od prije deset i više miliona godina i fosili biljaka koji potiču iz nekadašnjih tropskih šuma i močvara koje su bile na ovom prostoru prije između 30 i 45 miliona godina samo su dio građe koja je već prikupljena u okviru paleontoloških istraživanja.

Naime, sredinom ovog mjeseca sprovedeno je multidisciplinarno istraživanje specijskog i ekosistemskog diverziteta na Majevici, a kako ističu za “Nezavisne novine” iz Udruženja građana “Čuvari Majevice”, obavljena su, pored ranije pomenutih paleontoloških istraživanja, i geološka i biološka istraživanja.

Andrijana Pekić, predsjednica ovog udruženja, navodi da će sve podatke koje su do sada prikupili obraditi, sačuvati i poslati Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa.

“Oni su ti koji skupljaju sva terenska istraživanja i oni na kraju pišu studiju. U suštini, obaveza Zavoda jeste da radi ta istraživanja, međutim, oni su nama rekli, kada smo podnijeli inicijativu, da oni nemaju sredstava u budžetu za to”, kaže ona i dodaje da nakon podnošenja inicijative imaju 18 mjeseci da urade istraživanje kako bi došli do izrade studije, pa kako ne bi gubili vrijeme, sami su pronašli sredstva i angažovali timove istraživača.

“Mi imamo odobrenje Zavoda da radimo terenska istraživanja, oni su upoznati s tim”, kaže Pekićeva za “Nezavisne novine” i dodaje da su inicijativu podnijeli u martu ove godine.

Kako navode iz Udruženja, geološka istraživanja potvrdila su da na ovom području dominiraju razne forme pješčara, krečnjaka i laporca različite geološke starosti.

Prisustvo više od 300 vrsta biljaka, među kojima ima rijetkih i međunarodno značajnih vrsta, dio je rezultata florističkog istraživanja u okviru biološkog istraživanja, u šta spada i vegetacijsko i faunističko istraživanje. Takođe, istraživanja su, između ostalog, pokazala prisustvo endemične grčke žabe.

Pekićeva ističe da je sve ovo samo početak i da ostali istraživači tek treba da dođu, a istraživanja će se vršiti do maja 2025. godine.

Proglašenje Majevice parkom prirode, prema njenim riječima, donijelo bi brojne benefite ovom kraju, ali i Srpskoj.

“Time nam se otvara mogućnost da apliciramo za različite projekte da razvijamo Majevicu u pravcu turizma, jer ona ima jako, jako velike potencijale. Majevica je puna mineralnih izvora i prije su postojali projekti otvaranja termalnih i ljekovitih banja”, kaže ona.

Dodaje da bi, osim za razvoj banjsko-rekreativnog turizma, planina Majevica kao park prirode bila privlačna i mnogim zaljubljenicima u prirodu i ptice, koji putuju svijetom kako bi posmatrali bogatstva prirode.

“Znamo da je to rasprostranjeno i imamo informaciju da je šest miliona prijavljenih ljubitelja ptica koji idu širom svijeta i to je jako dobar turistički potencijal”, ističe Pekićeva.

Podsjeća i da je država potpisnica tri međunarodna obavezujuća akta kojim su se obavezali da će do 2017. godine pod zaštitu staviti 17 odsto teritorije, a da su do sada samo pod zaštitom tri procenta teritorije. To im, kako kaže, daje nadu da će se Majevica upisati na listu zaštićenih područja.

 

 

(nezavisne.com)

 

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img