spot_img
spot_img

БиХ укида мјере које нико и не поштује

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Федерација БиХ планира данас да почне са званичним попуштањем епидемиолошких мјера, а према мишљењу стручњака, и у Српској је дошло вријеме за либерализацију мјера, мада већ дуго дистанца, ношење маски и све друго је само мртво слово на папиру.

Тренд попуштања епидемиолошких мјера у земљама ЕУ је узео маха, а посљедња у низу је Словенија, која је раније имала изузетно рестриктивне мјере према грађанима.

Наиме, Влада Словеније је у петак донијела одлуку да укида готово све епидемиолошке мјере, како у самој држави, тако и на граничним прелазима. Од мјера је у Словенији остало још само ношење маски и дезинфекција у затвореном простору.

Да се о укидању мјера размишља и у ФБиХ, потврдио је за “Независне новине” Горан Черкез, помоћник министра за јавно здравље ФБиХ, који је навео да би данас требало да буде одржана сједница Кризног штаба Федералног министарства здравства, гдје ће бити донесена одлука о попуштању мјера. Черкез није хтио да наводи које су то тачно мјере, али је истакао да је сигурно сада вријеме да постојеће мјере попусте.

“Према епидемиолошкој ситуацији коју имамо, попуњености болница и комплетне анализе, сигурни смо да је вријеме за попуштање мјера”, рекао је Черкез.

Да је вријеме за либерализацију мјера и у Српској, за “Независне новине” је потврдио Ненад Стевандић, замјеник генералног директора Универзитетског клиничког центра РС (УКЦ РС) и шеф Тима за праћење спровођења мјера Републичког штаба за ванредне ситуације, који је истакао да су тренутно најважнији повратак јавном животу и привреда.

“Мислим да сада можемо да мање исцрпљујемо здравствени систем, јер је број хоспитализованих у Српској пао испод 300 пацијената, а да имамо најмање посљедица за привреду”, рекао је Стевандић.

Додао је да подржава тренд попуштања мјера, јер тренутно у Српској постоји само један проблем, а то је мали број вакцинисаних, али да истовремено имамо добар колективни имунитет.

“Поновићу још једном: Овај вирус нас је до сада изненадио много пута, те зато опрезност не смије бити без покрића”, казао је Стевандић. С друге стране, да је укидање мјера тренутно преурањено, прије свега због малог броја вакцинисаних, а већег броја смртних случајева, мишљење је Еднана Дрљевића, инфектолога из Опште болнице “Абдулах Накаш” Сарајево.

Дрљевић се запитао које то мјере треба да буду укинуте у БиХ када се ријетко ко придржава и тренутно постојећих мјера, а то су ношење маски и држање дистанце у затвореним просторима.

“Када уђете у тржни центар, видите да готово нико не носи маску. Које мјере да ми то попустимо, којих се ми то мјера придржавамо”, запитао се Дрљевић, наводећи да укидање мјера зависи прије свега колико је старо становништво, те колика је процијепљеност становништва.

“Вакцинација у неким дијеловима БиХ иде тек до девет одсто. Које ми то мјере да укинемо када имамо девет одсто вакцинисаних у неким подручјима”, казао је Дрљевић, додајући да поједини дијелови БиХ имају велики број вакцинисаних, као што је Кантон Сарајево, те да због тога сматра да, ако се иде с попуштањем мјера, то се ради парцијално само у дијеловима у којима услови то допуштају.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img