spot_img
spot_img

БиХ сиромашна држава високих цијена

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Према подацима сајта Нумбео, највеће свјетске базе података о трошковима живота, животни трошкови у БиХ у односу на земље региона су најнижи, а са тим се сигурно не би сложили бх. грађани, јер цијене робе и услуга стално расту, а плате бх. грађана евидентно не прате ова скоро свакодневна поскупљења.

Наиме, према подацима Нумбеа, процијењени мјесечни трошкови четворочлане породице су 2.849 КМ, а за једну особу око 850 КМ, и то без станарине, а када узмемо у обзир да је, према подацима Агенције за статистику БиХ, просјечна плата у БиХ у новембру 2021. године износила око 1.000 КМ, јасно је да грађани бх. једва крпе крај с крајем.

Републичка агенција за статистику јуче је објавила податке да је укупан индекс потрошачких цијена у Српској, у децембру 2021. године, у односу на претходни мјесец, виши за 0,5 одсто, док је у односу на децембар 2020. године у просјеку виши и за 5,9 одсто. Надаље су навели да је просјечна мјесечна плата након опорезивања у Српској исплаћена у децембру 2021. године износила 1.038 КМ те да је номинално већа за шест одсто, реално за 0,1 одсто.

“Док је у односу на новембар 2021. номинално већа за 0,8 одсто, а реално за 0,3 одсто”, навели су у Агенцији за статистику РС, додајући да је просјечна мјесечна бруто плата у новембру прошле године износила 1.587 КМ.

Према мишљењима економских стручњака, али и синдикалаца и Удружења потрошача, БиХ је сиромашна земља, која има велики увоз стране робе, те се процјењује да сигурно око 50 одсто породица има недостатак средстава за нормалан живот.

Према мишљењу Александра Љубоје, економског аналитичара, бх. друштво је сиромашно друштво. Он каже да је то почело много раније, јер је наш индивидуални и друштвени стандард веома низак.

“Он је произашао из социјалистичког друштвеног уређења, а несрећним грађанским ратом успјели смо да разоримо оно мало привреде и разбијемо јединствено тржиште”, рекао је Љубоја за “Независне новине”, додајући да као резултат тога имамо стално сиромашење становништва, веома крхке државне системе и друштвени стандард.

“Када томе додамо пандемију, монополизам и интернационални глобализам, долазимо до чињенице да роба коју увозимо, а увозимо све више, прво нема исти квалитет као роба коју користе стране државе, а да су цијене малтене исте”, казао је Љубоја. Додао је да су плате већ годинама веома ниске и имају мала повећања, а са друге стране, роба има високе цијене.

“Долазимо у позицију да смо сиромашно друштво са ограниченим могућностима задовољења свих својих потреба, па и оних егзистенцијалних”, навео је Љубоја.

Истакао је да се врло мало може урадити да би се оваква ситуација промијенила.

“Можемо покушати да на нивоу државе зауставимо увозничке лобије, да више трошимо домаћу робу и да на неки начин правимо затворену економију”, рекао је Љубоја, додајући да можемо покушати да произведемо што више домаће робе, а да будемо рестриктивни према увозу свих материјалних добара гдје имамо основне ресурсе да их производимо.

Како је за “Независне новине” казала Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката РС, евидентно је да имамо изузетно експанзиван и јак раст трошкова основних животних намирница, али и енергената.

“Чињеница је да имамо различите цијене истих производа истих произвођача у зависности гдје купујемо. Друга чињеница је да симболичан раст плата, односно одлука Владе РС да се дио бруто плате пребаци у корист повећања плата јесте апсолутно недостатна да би могли да се покрију трошкови живота”, рекла је Мишићева.

Додала је да ово није добра ситуација ни за цјелокупно друштво, ни за послодавце, ни за државу, а најтежа је за грађане који купују ту робу и услуге.

“Пошто ми нисмо нормална држава која може да управља кризом као што могу друге земље, једини начин да не доведемо у потпуну биједу цјелокупно становништво јесте да раст плата надмаши поскупљења. Једино тако можемо да зауставимо инфлацију и да се не погорша ионако лоше стање највећег броја становника РС”, навела је Мишићева додајући да ће Синдикат почетком фебруара имати сједницу Предсједништва са које ће бити послат јасан захтјев Влади РС да се почну разговори о повећању плата за износ који ће премашити износ раста трошкова живота.

“Сада се мора ићи на повећање од 10 до 15 одсто, како најниже плате, тако и свих плата у РС, да бисмо покрили пораст трошкова живота”, закључила је Мишићева.

Гордана Булић, предсједница Удружења потрошача “Клуб потрошача” Тузла, навела је да је упитно да ли се потрошачка корпа која се процјењује на више од 2.000 КМ може задовољити платама од 1.000 КМ примања.

“Чињеница је да имамо сигурно око 70 одсто људи који се приближавају категорији сиромаштва, али не може се рећи да нас 70 одсто гладује, међутим сасвим је сигурно да више од 50 одсто породица има недостатак средстава за нормалан живот”, рекла је Булићева за “Независне новине”, додајући да је истина да БиХ има нешто ниже цијене одређених производа у односу на Словенију и Хрватску, али да те цијене што се иде јужније на Балкан падају.

“Нисмо са најнижим цијенама, али бих рекла да смо са нижим просјечним цијенама неке робе. Рецимо, сунцокретово и сојино уље и маслац су скупљи код нас него у Њемачкој”, казала је Булићева.

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img