spot_img
spot_img

Америчком листу послао списак 297 убијених чланова фамилије у Јасеновцу

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Краљевчанин Горан Суша послао је листу “Лос Анђелес тајмс”, који у рецензији филма “Дара из Јасеновца” негира да су Срби били жртве усташких злочина, оригинални документ, списак са званичног сајта логора Јасеновац из 2009. године на којем је 297 чланова његове фамилије из Лике, који нису преживјели тај логор НДХ.

Доказима о страдању само једне породице на подручју Лике у усташким логорима, које је послао уредништву “Лос Анђелес тајмса”, Горан не вјерује да ће нешто постићи, али је истакао како није могао да остане равнодушан на још један покушај прекрајања историје.

“Вероватно је то завршило на компјутеру у смећу, али ја сам једноставно као човек осетио да зарад својих предака морам то да урадим”, рекао је Суша за РТС.

Горан је унук Данила и Саре Суше, који су 1941. године са четири сина пребјегли из Лике у Србију да би спасили живу главу.

Њихова свједочења о страдањима у Личком Грачацу допунио је и оригиналним документима у књизи коју је прије шест година објавио са стрицем.

“Истине ради, овај списак није уперен против хрватског народа и државе Хрватске, али ако не будемо говорили истину, опет ћемо бити у неком наредном периоду губитници. На овом списку из 2009. године је 297 из фамилије Суша из села Штикада, а из неких других места где су Суше живеле”, рекао је Горан.

На званичном сајту Спомен подручја Јасеновац данас су само два члана фамилије Суша, а на сајту организације “Jasenovac Research Institute“, на слово “С”, више нема ниједне жртве.

“Списка више нема, добијете само error (грешка), е сада да ли су спискови похрањени, претпостављам да јесу”, сматра Суша.

Филм “Дара из Јасеновца”, аутора Предрага Антонијевића и сценаристе Наташе Дракулић, кроз судбину српске дјевојчице Даре прати страдање Срба, Јевреја и Рома у злогласном логору Јасеновац.

Филм је био кандидован и за награду “Оскар”, али након тврдње критичара Џеја Вајсберга у магазину “Варајети” да је филм “неприкривен примјер српске националистичке пропаганде” и рецензије у “Лос Анђелес тајмсу” у којој се тврди да су у Јасеновцу страдали само Јевреји и да није постојао логор за дјецу, Америчка академија филмске умјетности и науке није га уврстила на ужу листу од 15 филмова.

 

 

 

(srna)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img