У Бијељини, Требињу, Зворнику, Приједору и Брчком нису куповали медицински кисеоник. Све здравствене установе у РС набављале кисеоник од нерегистрованих фирми за производњу или промет медицинског кисеоника као лијека.
Након што се покренула прича о спорној набавци кисеоника у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, Бука портал открива нове шокантне податке. Све болнице у РС набављају кисеоник за медицинске потребе од неовлаштених компанија за промет овим лијеком.
Да ситуација буде још гора, дио болница је недвосмислено куповао технички кисеоник и користио га за лијечење пацијената. Бар тако пише у спецификацијама наручене робе која се налази у тендерској документацији, гдје нигдје није наведено да је то медицински кисеоник, односно да је то кисеоник који је регистрован за кориштење као лијек.
У Републици Српској су болницама кисеоник испоручивале четири фирме.
Фирма “ТГТ техногас” из Лакташа, чији је директор бивши министар Станислав Чађо и због чијих испорука кисеоника Клиничком центру је пријаве тужилаштву поднио градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, од 2012. године увози кисеоник у БиХ. Ова фирма, као заступник италијанске компаније SOL group, познатог произвођача кисеоника, у РС увози кисеоник и испоручује га Клиничком центру, болници у Градишци и болници у Источном Сарајеву.
Вриједност посљедње набавке за болницу Источном Сарајеву износила је 335.200 КМ, без ознаке да се ради о медицинском кисеонику. Са друге стране, у документацији за набавку кисеоника у Клиничком центру и болници у Градишци јасно је назначено да се ради о медицинском кисеонику, иако то нико у овом тренутку не може гарантовати.
Друга фирма, која је такође заступник СОЛ-а је “Техногас Какмуж” из Петрова. Ова фирма послује са болницом у Добоју и испоручује јој кисеоник. Задњи уговор је гласио на 389.500 КМ и он се односи на испоруку 190.000 кг медицинског кисеоника.
Сљедећа фирма из Републике Српске која продаје кисеоник болницама је “Крас” из Лакташа. Ова фирма је у току прошле и ове године испоручила кисеоник болници у Приједору, као и здравственом центру у Брчком. При набавци кисеоника, ове здравствене установе нису ни у једном документу као услов навеле да је потребно да им се испоручи медицински кисеоник, што оставља отворену сумњу да је и овдје кориштен технички.
Све ове компаније су регистровале увоз кисеоника у посљедње три године. Али остаје недоумица да ли су увозиле медицински или технички кисеоник. Пошто Управа за индиректно опорезивање не прави класификацију кисеоника при увозу, не може се знати за које намјене је кисеоник увезен у БиХ.
“Важно је напоменути да кисеоник није на списку роба које су на режиму дозвола приликом увоза у БиХ. Међутим, кад је у питању даља употреба увезеног кисеоника, те да ли је исти употребљаван као лијек (кисеоник је иначе регистрован као лијек код Агенције за лијекове БиХ), те да ли је и ко регистрован као велетрговац лијекова, па тако и кисеоника као лијека, информација се мора провјерити у Агенцији за лијекове и медицинска средства БиХ (на веб страници Агенције је ригстар велетрговаца лијекова у БиХ)”, потврдили су нам из УИО.
На крају, четврта фирма која снабдијева болнице кисеоником у РС је “Милојевић Гиље Гас” из Бијељине. Ова компанија је свој гас испоручивала болницама у Бијељини, Зворнику и Требињу, а према техничкој спецификацији из јавних набавки, кисеоник који је тражен у овим случајевима је технички.
Оно што је занимљиво јесте да ни једна од поменутих болница којој кисеоник испоручује ова компанија није тражила никакво увјерење од понуђача да се ради о медицинском кисеонику, као ни потврду да су регистровани за испоруку овог лијека. Све болнице су наручивале искључиво кисеоник јасно одређене чистоће 99,5 одсто, али нигдје се не тражи да он буде медицински.
Иначе, и налази Републичке здравствене инспекције потврђују да је “Милојевић Гиље Гас” испоручивала технички кисеоник.
Такође, ова компанија нема пријављеног увоза кисеоника у БиХ.
Оно што је заједничко за све ове фирме јесте да оне нису регистроване за промет или производњу медицинског кисеоника. Тако бар тврди директор Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ Александар Золак.
„Месер техноплин из Сарајева једина је фирма која је домаћи произвођач медицинског кисеоника у БиХ и једина је регистрована за његово прометовање. Нико други се Агенцији до сада није јавио за добијање дозволе за производњу, односно промет овог лијека“, тврди Золак.
(6yka.com)