Због масовног одласка у иностранство донекле је и било за очекивати да ће то у Босни и Херцеговини узроковати недостатак радне снаге. Сваке године све више иностраних држављана тражи радну дозволу, поготово у сектору грађевинарства и заната.
Десетине хиљада људи напустило је нашу земљу у протеклих неколико година у потрази за бољим стандардом живота и већим могућностима које пружају Словенија, Аустрија, Њемачка и остале западне земље.
То је, узрочно-посљеднично, довело до ситуације да данас недостаје радника у многим секторима, а сигурно да је међу најпроблематичнијим ситуацијама у области грађевинарства.
Министарство цивилних послова БиХ донијело је одлуку о утврђивању годишње квоте радних дозвола за запошљавање странаца за 2022. годину.
Повећан број издатих радних дозвола него прошле године
Одлуком је утврђено да укупна годишња квота радних дозвола за продужење и ново запошљавање странаца у Босни и Херцеговини износи 1.360 радних дозвола, од чега се на Федерацију БиХ односи 670 радних дозвола, РС 600 и Брчко дистрикт 90 радних дозвола.
“У првих шест мјесеци ове године, у БиХ укупно је издато 1.270 радних дозвола и то 461 радна дозвола које се рачунају у квоту и 809 радних дозвола издатих независно од утврђене квоте”, речено је за Klix.ba из Агенције за рад и запошљавање БиХ.
Овим је евидентиран повећан број издатих радних дозвола, у односу на прошлу годину, за 274.
“Од почетка ове године, у ФБиХ укупно је издато 519 радних дозвола, у Републици Српској 624, а у Брчко дистрикту 127 радних дозвола”, казали су нам из Агенције за рад и запошљавање БиХ.
Мањак радника у грађевинарству
Највише радних дозвола издато је у радницима у грађевинарству и трговини, и то према сљедећој евиденцији:
- грађевинарство, 331;
- трговина, 191;
- пословање некретнинама, 137;
- умјетност, забава, рекреација, 106;
- прерађивачка индустрија, 100.
На основу информација којима располаже Агенција за рад и запошљавање БиХ, а које су прослијеђе из ентитетских завода за запошљавање, највише радних дозвола је издато за држављане Србије (253) и Турске (242)
У БиХ такође долазе и радници из сљедећих земаља:
- Кина, 85
- Кувајт, 60
- Бангладеш, 48
- УАЕ, 42
- Сирија, 36
- Албанија, 35
- Хрватска, 32
- Саудијска Арабија, 30.
Минимално трајање радне дозволе је три мјесеца, а најдуже годину дана. Радна дозвола се издаје на три, шест, девет или 12 мјесеци и свака се може продужити.
(klix.ba)