Индиција је било одавно, а сада је више њемачких медија заједно објавило велико истраживање са видео-снимцима о илегалном враћању миграната на граници Хрватске према Босни и Херцеговини, преноси данас Дојче веле.
За компликовани пројекат истраживања удружили су се њемачки недељик „Шпигел”, медијска организација “Лајтхаус репортерс”, швајцарски „СРФ Рундшау”, дописништво њемачког АРД-а из Беча и хрватске новине „Новости”.
Заједно су утврдили да хрватска полиција систематски протјерује потражиоце азила којима је потребна заштита у Босну и Херцеговину, а да им не пружа прилику да поднесу захтијев за азил.
Истражиоцима је први пут успјело да сниме такозване „пушбекове”, односно илегално враћање избјеглица након што су већ прешли границу неке земље. За недјељу дана сарадници медија забиљежили су илеглано враћање око 65 потражилаца азила, међу којима је било и трудница и дјеце, а дјелимично и инвалида. На снимцима се јасно могу препознати припадници хрватске граничне полиције, преноси DW.
Сажетак снимљеног материјала медији су објавили на интернету. Снимци показују како хрватски полицајци враћају особе из Хрватске, дакле из ЕУ, у шуме у БиХ. Мигранти, међу којима је било и дјеце, испричали су новинарима, између осталог, и о тому да су их тукли. Осим тога, у Хрватској су им, кажу, уништене камере мобилних телефона како не би могли да снимају догађаје.
Такозвани „пушбекови” у супротности су с хрватским, европским и међународним правом. О таквим акцијама на хрватској граници, дакле спољној граници ЕУ, медији су извјештавали више пута.
На питање њемачког „Шпигела”, хрватско Министарство унутрашњих послова у Загребу саопштило је да се код тих акција радило о легалном спријечавању уласка особа на граници. Притом није неопходно утврдити „потребе миграната”, наводе у Загребу.
Хрватско Министарство такође игнорише чињеницу да су потражиоци азила, према њиховим сопственим наводима, већ били продрли дубоко на хрватску територију, наводи „Шпигел”. Закон ЕУ у таквом случају забрањује протјеривање преко зелене границе и прописује да се таквим особама на њихов захтијев омогући подношење захтјева за азил.
Посланици у Европском парламенту који су погледали снимке у томе виде опасност за вјеродостојност Европске уније. Европска комисија мора да присили Хрватску да потражиоцима азила омогући поступак за дођлу азила, изјавила је холандска посланица у Европском парламенту Тинеке Штрик.
Хрватска влада би могла да има проблема и због извјештаја Одбора против мучења Савјета Европе. Из кулоара се може чути да је тај извјештај готов, али још није објављен, и да он потврђује оптужбе против граничне полиције.
Хрватска влада се противи његовом објављивању, а хрватско Министарство унутрашњих послова то оповргава.
Надлежна комесарка Европске комисије Илва Јохансон каже да је до сада добила много сличних извјештаја и да сваки поједини случај мора да буде истражен. А хрватски премијер Андреј Пленковић је, каже, приликом њених посјета исказао разумијевање и обећао да ће успоставити независни механизам за праћење поштовања људских права на граници.
(tanjug)