Данас 09. јуна 2020. је тачно годину дана како смо одржали мирне грађанске протесте због смрти бебе породице Суботић у брчанском породилишту.
Тим поводом обратили смо се ЈЗУ Брчко дистрикта БиХ са питањима која се тичу унапређења стандард, проширења колектива и осталих питања која се тичу заштите трудница, породиља и новорођенчади.
Наше писмо као И одговор који смо добили објављујемо у цјелини.
Писмо упућено на адресу директора Болнице у Брчком.
Питамо Вас:
1. Да ли је стручни надзор који је обављен у Вашој установи поступао по члану 6 (став 1) Правилника о обављању стручног надзора над радом здравствених установа који каже: у поступку обављања надзора стручњак, након увида оцјењује да ли су мјере, активности и поступци који се примјењују у здравственој заштити (у даљем тексту медицински поступци), у погледу врсте, индикације, начина извођења, обима и других својстава, у складу са:
а) савременим достигнућима медицинске и других наука и важећим, односно утврђеним стручно медицинским доктринама и упутствима; б) потребном, односно прописаном здравственом заштитом, односно тежином, сложеношћу и почетком и трајањем болести, односно повреде и лијечења;
ц) прописаним условима и стандардима за обављање здравствене дјелатности, односно за пружање здравствених услуга
2. Да ли је тај надзор само пратио текуће догађаје или је анализирао случај смрти бебе (због којег је у установу и дошао)?
3. Да ли је и управа болнице подузела неке мјере којима је истражено да ли су љекари у конкретном случају савјесно и поступајући у складу са медицинском струком обављали посао? Да ли је њихово поступање санкционсано од стране дисциплинске комисије или некод другог тијела у оквиру установе, ако знамо да је изгубљен један живот?
4. Да ли је у периоду од маја прошле до маја ове године у брчанском породилишту било случајева смрти новорођенчета?
5. Да ли имате статистичке податке колико трудница је порођено на тзв. „дрип“ и да ли је сваки такав пород био медицински оправдан?
6. Ко прегледа бебе у првој и петој минути живота (не у теорији, него у пракси)?
7. Колико се чека долазак педијатра на први преглед новорођенчета?
8. Да ли сте подузели икакве конкретне кораке за запошљавање неонатолога?
Ми као Удружење и као савјесни грађани, тражимо одговоре на постављена питања, у име свих оних беба које треба да се роде, јер је свима циљ да се бебе рађају у установи у којој је сваки живот важан!
Одговор нисмо добили у писаној форми али нас је телефоном контактирао директор болнице др Душан Стокић те уз образложење да нема времена писати маил, одговорио на нека од питања И дао сагласност да иста препишемо и објавимо.
Транскрипт разговора
Стокић: Е, овако генерално. Ја сам то прочитао… значи, што се тиче овог ванредног стручног надзора он је проведен. Ми смо од Одјељења добили тај завршни извјештај. Он је стигао пошто је Одјељење тражило и покреће ванредни стручни надзор они су добили извјештај. Што се тиче стручног рада на одјељењу, он је оцијењен као добар. Мислим, генерално он је… човјек је анализиро све различите аспекте, али ево уопштено. Значи, није било неких примједби на стручни рад одјељења. Он је препоручио неке мање, више организационе, промјене у организацији самог Одјељења али то нема неки посебан значај, ево са вашег аспекта, гледајући са аспекта Удружења квалитета рада и то. Што се тиче самог овог конкретног случаја Суботића, он у извјештају се није бавио тим, мада ја знам да је он то прегледао, погледао и није имао неких примједби. Није ни спомињао то у извјештају завршном, тај случај конкретно.
Беба више: Докторе, да вам уштедим вријеме. Нама би то требало, ако бисте ви могли, да ли ћете ви то издиктирати вашој секретарици па да она то напише. Нама би требао неки писмени одговор, јер људи очекују да га добијемо. У Удружењу ја морам имати писани извјештај.
Стокић: Ево ви то напишите и потпишите мене слободно, ово све што стојим, снимите, радите шта хоћете.
Беба више: Добро, добро,стали смо код?
Стокић: Снимите слободно ово што говорим. То је то. Што се тиче неонатолога, ми смо нудили субспецијализацију из неонатологије, нико од наших педијатара неће, ми не можемо неког натјерат и силом га послат да иде на субспецијализацију, значи, нема заинтересованих људи за неонатологију. Што се тиче вођења порода, оног питања за дрип, колико процента. Вођење порода је ствар гинеколога, ствар струке и онај ко води пород он процјењује. Једна врста стимулације, индукције и стимулације порода и индивидуално се примјењује за сваког пацијента. Дрип се релативно на свим клиникама пуно користи, али то је индивидуална ствар. Сваки пацијент, свака пацијенткиња је случај за себе и она се процјењује и поступа се према томе, у то не треба улазит, то је ствар струке. Е, сад, шта је још било од питања?
Беба више: Да ли је у периоду од маја прошле године у брчанском породилишту било случаја смрти новорођенчета?
Стокић: Е, то сам провјерио. Није био ни један случај смрти новорођенчета, била су у прошлој години два фетус мортус ин утерус, значи да беба умре у материци прије почетка порода и један случај ове госпође, укупно три. Значи, у свијету у развијеним земљама пединатална смртност, а то је смрт дјетета од 28 недеље трудноће па до седам првих дана живота, је око 5% , сад се то спушта мало и ниже али, значи, ти смртни случајеви имају и у најразвијенијим земљама. Према томе, ја не би улазио даље сад да то анализирам и тако. Ми се уклапамо у те трендове, ево, значи, укупно случаја два у прошлој години, један у овој фетус мортус, ни једно рођено дијете није умрло.
Беба више : Имамо питање, ко прегледа бебе у првој и петој минути живота, не у теорији него у пракси?
Стокић: Прегледа педијатар. Значи, педијатар присуствује породу. Ево сад кад су овдје сад је одјељење практично једно крило. Ту су, они су увијек ту. Кад буде на гинекологији, кад крене нешто брже или нешто хитно они одмах зову. Немамо педијатра који је стално тамо, чим се позове педијатар из ове зграде прелази тамо, долази, укључује се и прегледа бебу чим се беба породи и то је то. Сваком царском резу присуствује педијатар.
Беба више: Имамо ли ми довољно гинеколога?
Стокић: Гинеколога, па тренутно на броју хајде имамо, али ћемо имати проблем за годину, двије, три. Један доктор који је добио специјализацију је напустио и отишао у Њемачку, млад доктор. Дали су нам једну, ја сам тражио прошле године двије да иду гинекологије, међутим с обзиром на број и потребе и Дома здравља и болнице,на крају је то сведено да су смо дали само једну (мисли се на специјализацију). Ја ове године ћу поново тражити двије, мада ево, не одлучујем само ја. Кажу биће пуно. Мислим да требамо двије три специјализације расписат ове и сљедеће године три, јер ћемо доћи у ситуацију да ће људи отићи у пензију а да младих нисмо ишколовали довољно. Ево то је неко моје мишљење.
Подсјећамо смрт бебе породице Суботић, прошле године, изазвала је мноштво негативних коментара те је на површину испливало незадовољство грађана.
Тим поводом активисти удружења “Беба више” одржали су мирну протестну шетњу, са поруком “Да се више никад, ником не понови”. Грађани су захтјевали да се контролишу индуковани порођаји, те да се обезбједи стручњак, неонатологy у беби боксу породилишта што се до данас није догодило.
Наглашавамо да “Беба више” као организација никада није нити ће бити инструмент за личне, политичке или било које друге обрачуне, али да ћемо наставити са активизмом, који је усмјерен на права заштите пацијената, са акцентом на најрањивије категорије као што су породиље и новорођенчад.
Беба више