spot_img
spot_img

Докторима чувају леђа, док бебе и мајке умиру

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Смрт породиље након царског реза, која се недавно догодила у Универзитетском клиничком центру РС, шокирала је јавност, али и изазвала страх код трудница, јер то није први пут да се здрава тудноћа заврши трагично.

Због чега је Душанка Ђурђевић изненада преминула показаће обдукција. Породици уз бол, остаје и горчина, јер им, како тврде, нико није објаснио шта се заправо десило мадој мајци троје дјеце.

У ранијим трагичном случајевима медицински епилог је познат: од 2005. у породилиштима РС су умрле три бебе и двије породиље. Једна млада жена, прворотка, која је изгубила бебу, једва је извукла живу главу, али су јој одстрањени репродуктивни органи и никад неће постати мајка. Једно новорођенче, чија је мајка умрла на породу, због оштећења мозга има трајне посљедице.

Све ово догодило се – због грешке или немара љекара. Сви љекари који су те трагедије проузроковали и данас раде свој посао, а неки су и на руководећим позицијама.

У Болници у Приједору 2005. трагично је завршила трудноћа Јелене Митровић, младе медицинске сестре, која је ишчекивала прву бебу. Трудноћу је водио др Гази Ел Шабан, искусни дубички гинеколог, који је Јелену послао у Приједор, јер је постојао ризик да ће јој бити потребан царски рез. Царски рез јој нису урадили. Након три дана трудова, породили су је др Аријана Еленков и начелница одјела др Дрена Гаврановић Вујовић. Пород је, по одлуци др Гаврановић Вујовић, обављен уз употребу вакуума, што је било кобно по бебицу, која је убрзо преминула. Митровићи су тужили болницу, оптужница је подигнута, али је поступак неколико пута прекидан.

Због траљаво постављене оптужнице, 2010. је оптужена др Еленков на суду у Градишки ослобођена, уз напомену да кривица постоји и да поступак треба поновити. До данас није поновљен, мада су вјештаци неспорно утврдили да је беба умрла због грешке љекара. Др Дрена Гаврановић Вујовић у првом поступку није ни оптужена. И данас је начелница гинекологије у Болници у Приједору.

Верица Нинић

Исте године у породилишту у Зворнику, такође након здраве трудноће, Верица Нинић и њен супруг Миодраг Мијатовић изгубили су своју прву бебу. Суд је утврдио да се то десило због грубе грешке гинеколога акушера, који је умјесто да обави царски рез, жену породио уз употребу вакуума. Беба се угушила, а мајци је од посљедица “подстицања” порода расцијепљена материца. Пребачена је у Београд где су јој у посљедњем тренутку спасли живот, али су јој одстрањени сви репродуктивни органи. Била је данима у коми.

Др Слободан Марковић, гинеколог који је за овај случај осуђен на двије године затвора, одлежао је само 15 мјесеци, након чега га је помиловао тадашњи предсједник РС Рајко Кузмановић.

Александра Игњић

Др Марковић се вратио на исто радно место, а 2012. је водио пород након којег је још једно новорођенче умрло. Како је за медије свједочила несретна мајка Александра Игњић, пород јој је стимулисан дрипом. Новорођенче је у критичном стању пребачено у Клинику за дјечје болести у Тузли, где је умрло. Педијатри у Тузли су озбиљно сумњали да је беба рођена прије времена и да јој плућа нису била довољно развијена, па није могла преживјети.

Смрт Тоде Миланковић (21) из Скугрића код Модриче 2015. године је потресла Српску. Млада мајка је искрварила након порода и умрла у добојској болници. Њен супруг је тврдио да се у породилишту Дома здравља у Дервенти, прије тога, мучила 26 сати и да је прекасну упућена у Добој. Порађао ју је др Мирко Шаран.

Против њега је крајем 2015. подигнута оптужница, која га терети да се није придржавао правила здравствене струке и да је одговоран за смрт младе жене. Јавности није познато да ли је и како је завршио тај процес. Др Мирко Шаран је данас директор Дома здравља Дервента.

Јована Шиник

Годину касније је након порођаја преминула Јована Шиник, мајка петоро дјеце из Доњих Подградаца код Градишке. Њен син Јован је остао у животу, али због оштећења мозга при породу има тешке посљедице. Још не може да самостално хода и говори.

Основни суд у Градишки је потврдио оптужницу против гинеколога Дејана Гвоздена и анестезиолога Николе Љуцовића због несавјесног лијечења Јоване Шиник. Они се терете да је након порођаја нису оперисали, нити примјенили одговарајућу терапију да би спријечили крварење, које је Јовану одвело у смрт.

Анестезиолог Љуцовић је, како се прича у Градишки, одселио у иностранство. Гинеколог др Дејан Гвозден је, како стоји на званичној веб страници ове здравствене установе, данас начелник Одјељења за гинекологију и акушерство Болнице Градишка.

Ни након кривичног поступка, љекарима одговорнима за смрт беба и мајки Комора доктора медицине РС, упркос пропсисима, није одузела љекарску лиценцу.

Зашто је тако, нисмо успјели сазнати, јер се ни предсједник Коморе др Саша Вујновић, ни предсједник Суда части Коморе др Синиша Максимовић нису јављали на телефоне.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img