Danas je u Skupštini Brčko distrikta Bosne i Hercegovine održana 35. redovna sjednica, na kojoj su zastupnici razmatrali i usvojili svih 16 tačaka dnevnog reda, uključujući više važnih zakonskih rješenja, budžetskih izvještaja i odluka od značaja za funkcionisanje institucija i infrastrukturni razvoj Distrikta.
Nakon usvajanja zapisnika s 33. i 34. sjednice te razmatranja poslaničkih pitanja i odgovora, Skupština je u drugom čitanju usvojila set zakonskih izmjena koje se odnose na plate i naknade zaposlenih u javnoj upravi, policiji, pravosuđu i drugim institucijama Brčko distrikta
BiH.
Predsjednik Skupštine Damir Bulčević ocijenio je sjednicu efikasnom, naglasivši značaj usvojenih zakonskih rješenja.
„Značaj usvojenih zakona o platama ogleda se i u njihovom uticaju na prihodovnu stranu budžeta. Prema ranijim zakonskim rješenjima, za ovu namjenu bilo bi potrebno osigurati oko 12 miliona KM dodatnih sredstava u budžetu za 2027. godinu, dok će prema usvojenim izmjenama biti potrebno između 3 i 4 miliona KM“, izjavio je Bulčević.
Bulčević je pojasnio da je usvojenim izmjenama uveden održiv model usklađivanja plata i naknada, prema kojem će se one ubuduće usklađivati s rastom cijena u Bosni i Hercegovini, u visini od 50 posto vrijednosti inflacije.
Tokom sjednice usvojene su i odluke o utvrđivanju javnog interesa u svrhu izgradnje puteva u mjesnim zajednicama Slijepčevići i Bijela, uključujući putni pravac Bijela–Laža, kao i Odluka o promjeni namjene dobra u opštoj upotrebi ulici „Safeta Pašalića“.
Zastupnici su razmatrali i izvještaje o izvršenju Budžeta Brčko distrikta BiH za 2025. godinu i prvi kvartal 2026. godine, kao i Izvještaj o radu Direkcije za finansije za proteklu godinu.
Pored budžetskih izvještaja, zastupnici su razmatrali i izvještaje o reviziji finansijskih izvještaja Turističke organizacije Brčko distrikta BiH, Razvojno-garantnog fonda Brčko distrikta BiH i JP „Komunalno Brčko“ d.o.o. za 2025. godinu.
Govoreći o budžetskom izvršenju, Bulčević je ukazao na višegodišnji izazov realizacije kapitalnog budžeta, čije ukupno izvršenje za tri godine iznosi oko 36 posto.
„Vjerujem da će Vlada Brčko distrikta BiH organizovati tematsku sjednicu ili poseban sastanak kako bi se sagledala uska grla u procesu realizacije kapitalnog budžeta i unaprijedilo njegovo izvršenje“, rekao je Bulčević.
Skupština je dala saglasnost i na Odluku o utvrđivanju naknade troškova ishrane za volontere u JZU „Zdravstveni centar Brčko“. Tim povodom, Bulčević je istakao da bi ponovno uvođenje pripravničkog staža u javnim ustanovama, institucijama i javnim preduzećima mladima omogućilo sticanje prvog radnog iskustva uz adekvatnu naknadu te stvorilo bolje uslove da ostanu živjeti i raditi u Brčko distriktu BiH.








