spot_img
spot_img

Млади Мајевичанин члан научног тима у Мадриду

spot_img
spot_img

Владан Лазаревић (27) из Тобута код Лопара дио је научног тима који се бави унапређењем електроничких рјешења у индустрији.

Докторске студије електротехнике на Политехничком универзитету у Мадриду финансира стипендијом шпанске Владе, коју је остварио својим изврсним резултатом током студија у Србији.

Да су пред њим велика достигнућа било је јасно још у бијељинској Гимназији „Филип Вишњић” коју је завршио као ученик генерације, а на исти начин бриљирао је и на Електротехничком факултету у Београду, завршивши га са просјечном оцјеном 10.

За вријеме студија у Београду имао је више стипендија, међу којима је и стипендија Фондације „Др Милан Јелић“, док је постдипломске студије у Мадриду наставио уз финансијску подршку Владе Шпаније.

– Стипендију шпанске Владе добијају само одлични студент и она је велики изазов за све. Не само за нас, који долазимо из других, мање развијених средина. За ту стипендију потребне су прије свега оцјене са основних и мастер студија које сам имао, истраживачки рад гдје се вреднује не само лични успјех, већ и оцјена цијелог департмана у коме би се докторска теза радила, гледа се колико научних радова и патената имате. То је концепт у коме студенти раде уско везано за проблеме из индустрије – објашњава овај младић.

Нови изазови

Енергетска електроника је област која се изузетно брзо развија у ери тзв. четврте индустријске револуције, па су нова научна и технолошка рјешења изузетно важна.

Двадесеточлани тим, у коме је и Владан Лазаревић, свакодневно се сусреће с новим изазовима те доста сарађује с привредницима.
– Традиционалним индустријским приступом није могуће остварити неке захтјеве, који су изнад онога што је уобичајено. Конкретно у нашем случају, то је енергетска електроника, гдје се стално траже компактнији, ефикаснији, мањи претварачи енергије, да ли из једносмјерне у наизмјеничну струју или обрнуто. Што се тиче енергетске електронике, данас је тешко замислити било какав уређај у нашем свакодневном животу, а да нема елементе енергетске електронике. Ту су и системи за претварање за вучне системе, за авионе, али и војне апликације. Широка је лепеза онога чиме се енергетска електроника бави – појашњава Владан.

Публикације

Он је презадовољан условима у којим се бави научним радом.

– Наш департман у Мадриду, који се бави енергетском електроником, уз онај у Цириху је најпознатији у Европи. Наше радове публикујемо по разним научним часописима, појављујемо се са одређеним бројем радова на конференцијама у САД. То је доказ да је наш рад цијењен – каже он.

Жао му је што у Србији, гдје је завршио основне студије, још не постоји већа иницијатива индустрије да подржи истраживачки рад на факултетима, али сматра да Београд по квалитету знања може да се придружи оваквим центрима.

Радује га што се у Србији ИТ сектор развија, а очекује да се унаприједи и област енергетске електронике.

Понуде за посао

У родни Тобут код Лопара Владан долази три до четири пута годишње. Није, каже, сигуран, гдје ће га живот даље одвести након што сљедеће године одбрани докторску дисертацију.

Понуда за запослење већ има много, како на универзитетима, тако и у привреди. Желио би да остане у Европи, а ако буде имао могућности за озбиљну научну или пословну каријеру, најрађе би живио у Републици Српској или у Србији.

 

 

 

 

(srpskainfo.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img