Рат у Украјини изазваће, сасвим извесно, највећи ценовни шок и поремећај у снабдевању намириницама и робом у последњих 50 година.
У прогнози Светске банке наводи се да ће поремећај изазван сукобом допринети огромном расту цена робе у распону од природног гаса до пшенице и памука, а све то већ има веома велике економске и хуманитарне ефекте.
Коаутор извештаја Питер Нејгл рекао је за Би-Би-Си да „домаћинства широм света осећају кризу и нагли пораст трошкова живота“.
„Најсиромашнија домаћинства су посебно угрожена, јер троше већи део прихода на храну и енергију “, навео је економиста Светске банке.
Цена гаса падаће 2024. године
Највећи раст биће заправо цена природног гаса у Европи која би требало да буде више него дупло већа. Предвиђа се да ће цене падати следеће и 2024. године, али ће и тада остати 15 одсто више него прошле године. Слично томе, очекује се да ће и цене нафте остати повишене до 2024. са барелом референтне мере, нафтом брентом, за коју се предвиђа да ће ове године у просеку износити 100 долара. Иначе, Русија производи 11 одсто светске нафте што је трећи највећи удео, али се у извештају каже да се „очекује да ће поремећаји који су резултат рата имати трајне негативне последице“ јер санкције значе да стране компаније напуштају и да је приступ технологији смањен.
Рекордне цене пшенице
Индекс цена хране УН већ показује да су оне на највишем нивоу откако су почели да се региструју пре 60 година. Тако се предвиђа да ће пшеница порасти за 42,7 одсто и достићи нове рекордне вредности у доларима. Остала значајна повећања биће 33,3 одсто за јечам, 20 одсто за соју и 29,8 одсто за све врсте уља.
„Пшеница је један од пољопривредних извозних производа које је најтеже заменити“, наводи се у извештају Банке Америке и истиче да ће лоши временски услови у Северној Америци и Кини вероватно погоршати утицај смањења украјинских залиха што ће се наставити јер је рат пореметио пролећну садњу.
Такође, испоруке житарица и уљарица из Украјине пале су за више од 80 одсто због борби.
Цене неће падати
Питер Негл из Светске банке каже да расту цене хране изазивају „већ велике економске и хуманитарне ефекте“, као и да неће ускоро падати.
Што се тиче робе у целини, извештај Светске банке наводи:
„Иако се генерално очекује да ће цене достићи врхунац 2022. године, оне ће остати много више него што се раније предвиђало. Тржиште заиста много зависи од трајања рата у Украјини и поремећаја који он изазива у ланцима снабдевања”, наводи Светска банка.
(politika.rs)