У оквиру хитних највиших државничких посета Москви, француски председник и немачки канцелар одбили су да се подвргну пи-си-ар тестирању пре сусрета са Путином и та вест се паралелно „вртела” не мање од оних вести шта су државници разговарали.
Немачки канцелар Олаф Шолц допутовао је на разговоре о деескалацији напетости на руско-украјинској граници, али је избегао контакт с руским лекарима да се подвргне њиховом тесту пре састанка.
Уместо руског, Шолц је одлучио да му лекар из немачке амбасаде уради тест који је предуслов за улазак у Кремљ на састанак с Путином.
Француски председник Емануел Макрон прошле недеље је такође одбио да се подвргне пи-си-ар тесту који би му урадили домаћини пре састанка с Путином. Извори су објаснили новинским агенцијама како Французи „нису могли да пристану на то да Руси имају председников ДНК”.
Разговори Макрона и Путина због тога су одржани за шест метара дугим столом како би се одржао драстичан физички размак.
На новинској конференцији после састанка, Путин и Макрон стајали су удаљени неколико метара.
И Шолц је стигао у Кремљ, у низу западних шефова држава и влада укључених у снажну дипломатску офанзиву ради спречавања рата, а његова мисија је осетљива јер је Немачка највећи руски трговачки партнер у Европи.
Објашњење срочено за медије, у оба случаја, одјекнуло је и употпунило дуго стварану „западну” слику о „опасним Русима” који се служе разним а тајним средствима како би контролисали лидере и остале битне људе по Европи и свету.
У међународном психолошко-пропагандном ратовању, епизода са ДНК узорцима великој већини „конзумената” голица пажњу и изгледа оправдано и реално. Јер, Руси су већ „тровали и разна чуда чинили”, према ономе како су западни медији последњих година извештавали. Лични биоподаци у погрешним рукама могу да представљају претњу по националну безбедност и економију, сугеришу овакве вести.
Податак да се ДНК може узети на много начина, у овим најновијим медијским објашњењима је изостављен.
На питање – који се биолошки узорци користе за анализу ДНК, одговор је једноставан.
Тачно је да је стандардни биолошки узорак за анализу ДНК баш брис унутрашње стране образа (буклани брис) који се узима протрљавањем унутрашње стране образа штапићем на чијем се врху налази вата. Метода је апсолутно безболна и може да се примени и код тек рођене бебе. С обзиром да све ћелије нашег организма садрже идентичну ДНК, извори за добијање овог молекула могу бити и било који други биолошки трагови које остави нека особа (трагови на чаши из које је особа пила, опушак цигарете, жвака, четкица за зубе, кап крви, длака косе са кореном…). Дакле, ако су Руси хтели да имају Макронове и Шолцове узорке ДНК, могли су то врло лако да обаве на више начина. Зато се француско-немачки најновији изговори уклапају у стварану медијску слику о Русији.
(politika.rs)