spot_img
spot_img

Пријетио му је затвор због ајвара, сада тражи одштету од 15 милиона

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Горану Росићу, вјероватно једином Србину на свијету који је доспио на суд због печења паприке у властитом дворишту, ни готово годину дана процеса против њега надлежни државни органи нису успјели да га казне, већ је он успио цијели случај преокренути у своју корист.

Када се прошлог љета брачни пар Росић нашао лицем у лице са канадским правосудним органима само због тога што је хтио да направи домаћи ајвар пекући паприке на старински српски начин, вијест о томе постала је ударна у скоро свим домаћим медијима. Комшиница га је пријавила, ватрогасци су брже-боље дојурили у његово двориште, а убрзо је услиједила и тужба. Пријетила му је казна од 50.000 долара или затворска казна од годину дана у случају да не плати.

Прошле године тврдио је да неће дати ни један једини цент. До дана данашњег остао је досљедан. На крају су чак морали да га удаље из суднице зато што је, како Росић за BKTVNews каже, један од ватрогасаца признао да је фотографија роштиља у његовом предмету подметнута.

– Једина опција им је била да смисле нешто против мене. Одмах сам у судници рекао: „Господине судија, имате чисту ситуацију, видите да је ова фотографија лажна, захтевам да се суђење против мене одмах прекине – додаје Росић признајући да га је судијин одговор изненадио, али не и обесхрабрио.

На крају, судија је Горана казнио са 305 долара, а и његову супругу, такође истом сумом новца. Међутим, Росић се није тако лако предао. Одмах је уложио жалбу, те је 13. марта ове године његов случај доспио и на Виши суд.

– Ту нас је сачекао адвокат општине у којој станујем. Рекао је судији да сам био у општини да тражим пет милиона долара одштете због тога што сам неосновано кажњен.

– Није тачно да сам тражио ту суму. Тражио сам 15 милиона долара! Тераћемо се, господо, до краја, то сам им рекао – каже он.

Ново суђење заказано је за 17. јул. Росић тврди да судија неће дозволити да његов случај заврши на Врховном суду Канаде јер ће у том случају, према његовим ријечима, на видјело изаћи све прљавштине које су му подметали током цијелог судског поступка. Од исхода спора, каже, очекује да градоначелник Форт Ирија, града у којем Росић живи, изгуби посао.

Муке са преводиоцима

Да ствари буду још компликованије и да цијели случај буде још занимљивији, Росићима као да је било онемогућено да прате судски поступак на српском језику.

“Довели су нам прво Хрватицу као преводитељку, а затим Мађарицу. Жена не зна ни реч српског, ни босанског, ни хрватског! Питао сам је одакле је, а она каже “Из Северне Србије, из Сегедина”. Замислите тај безобразлук! Нема смисла, морао сам судију да убеђујем да је Сегедин у Мађарској”, прича Горан.

Још већа иронија је што су Росићима, након Мађарице, довели Албанца да им буде преводилац. Судија је на Росићево инсистирање, због непоштовања права превода на матерњи језик морао да буде изузет из поступка, тврди он.

“Шпијунажа” и поновно печење паприке у дворишту

Таман када се судска ујдурма мало стишала, Росић је одлучио да поново направи запршку. Овога пута не у суду са аргументима и документацијом, већ у дворишту са паприком. Опет.

– У октобру прошле године ватрогасци су опет дошли, то је била недеља ујутру, сећам се, долази камион испред моје куће, излази нека жена. Одмах сам знао у чему је ствар и одмах сам јој рекао “пре него што покушате да урадите то што желите, морам да Вас питам, имате ли ви овлашћење да упадате на мој посед”? Знала је да нема, па је позвала полицију да то учини уместо ње” – каже Росић за BKTVNews.

Убрзо затим дошла су два полицајца. Увео их је у двориште и прстом показао да погледају прозоре на суседној кући. Биле су, каже, уграђене двије камере како би га снимали све што ради.

– Оног тренутка када седнете у ауто и кренете одавде имате 30 минута да се ове камере уклоне. Ако ви, господо полицајци, то не учините, ја улазим, скидам их и ломим, неће моју породицу и мене нико шпијунирати. Полицајац је ушао унутра код те комшинице и потргао камере – истиче Горан.

Росић је, иначе, тренутно у Београду. Донио је из Канаде цијелу роштиљску апаратуру у Србију.

 

 

 

 

(nezavisne.com)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img