Свјетски познати физичар Стивен Хокинг преминуо је у 76. години, у свом дому у Кембриџу, преноси BBC.
“Био је велики научник и изванредан човјек чији рад и наслијеђе ће наставити да живјети још много година. Његова храброст и упорност спојена брилијантношћу и хумором инспирисала је људе широм свијета.. Недостајаће нам заувијек”, написала су у саопштењу његова дјеца Луси, Роберт и Тим.
Хокинг је дипломирао физику на Оксфорду, потом је с темом из теорије релативности докторирао на Кембриџу, гдје је наставио своју академску каријеру.
Као студент добио веома прогресивну неуромоторичку болест која веома онеспособљује и ограничава кретање и говор.
Имао је дијагнозу амиотрофичне латералне склерозе (АЛС) од 21. године живота и даване су му мале шансе, а многи доктори и научници сматрају да је право чудо што је доживјео своје седамдесете с таквом болешћу, јер особа која се од тога разболи просјечно живи до пет година. Двадесет година преживи само пет одсто обољелих. АЛС почиње слабљењем мишића, затим слиједи општа исцрпљеност, па парализа, губљење способности говора, гутања, па чак и дисања.
Потпуно непокретан, у колицима, с временом је изгубио и способност говора, па је с околином комуницирао једино уз помоћ компјутерског синтетизатора гласа.
Хокинг је побједио ову тешку физичку онеспособљеност и још више од пет деценија давао изузетан допринос физици и математици.
Постао је члан Краљевског друштва 1974, професор математике 1979. Свој математички рад је наставио ментално и преносећи га кад проблеме промисли до краја.
Познат је по доприносима на пољима космологије и квантне гравитације, посебно у контексту црних рупа, као и по популарним писаним дјелима у којима износи своје теорије о свемиру.
Многи су га сматрали највећим живим научником на свијету.
Најпопуларније дјело му је научни бестселер “Кратка историја времена” (А Бриеф Хисторy оф Тиме), који је заузео прво мјесто на листи бестселера британског Сундаy Тимеса и тамо се задржао рекордне 237 недеље.
Године 1989. постао је почасни пратилац краљице.
Планирао је да прије смрти одлети у свемир.
(N1)