У Грчкој су 30. марта ове године ступиле на снагу измјене Закона о друмском саобраћају, којима су пооштрене казне за саобраћајне прекршаје.
Оно што је посебна новина, било да се ради о туристима или професионалним возачима теретних возила и аутобуса, јесте да се поред новчане казне, предвиђа и одузимање саобраћајне дозволе, скидање регистарских таблица и одузимање возачке на период од 60 дана, односно док кажњеном туристи траје туристички аранжман.
У спровођење ове мјере грчке полиције могли су за викенд да се увјере туристи који љетују у Полихрону, јер су са више од 50 непрописно паркираних возила полицајци скинули таблице, и наплатили казне од 80 евра.
Међу прекршајима због којих Грци наплаћују казне, скидају таблице и одузимају дозволе су:
– коришћење мобилног телефона у вожњи без бежичних слушалиаца, односно уређаја за телефонирање у аутомобилу
– невезивање сигурносног појаса
– вожња мотоцикла без кациге
– бацање опушака и сличних предмета којима се може изазвати пожар или удес, или се загађује околина
– паркирање на мјестима гдје се онемогућава прилаз рампама за инвалиде или на мјестима предвиђеним за паркирање инвалида
– вожња (чак и на краће) у зауставној траци на аутопуту
– кршење прописа којима се регулише превоз дјеце
Казне у три категорије, најскупља 600 евра
Према новим прописима, прекршаји су разврстани у три групе, у зависности од степена опасности која се изазива, на прекршаје мање, средње и велике опасности.
У зависности од тога, изричу се и новчане казне.
– за прекршаје прве групе до 100 евра,
– друга група од 101-300 евра,
– трећа група од 301-600 евра.
Такође, треба имати на уму да више није могуће казну умањити за 50 одсто, уколико се плати у року од 10 дана.
Када је ријеч о казнама за појединачне прекршаје, казне за недозвољено паркирање су од 40 до 80 евра, за невезивање појасева 350 евра, за непоштовање пјешака 200 евра, а за коришћење мобилног телефона током вожње 100 евра.
Обавезни појас, троугао, прва помоћ…
Такође, возачи треба да знају да је у Грчкој обавезно везивање свих појасева, обавезно је и посједовање троугла, противпожарног апарата и прве помоћи.
Новчане казне у Грчкој се увећавају за 100 одсто, уколико починилац има годишњи опорезиви приход од 50.000 до 100.000 евра и 200 одсто ако починилац има годишњи опорезиви приход већи од 100.000 евра, на основу посљедње пореске пријаве.
(blic.rs)