spot_img
spot_img

Њемачка укида бесплатно тестирање, ево на кога се односи

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

У Њемачкој од понедјељка више нема бесплатних брзих тестова на корону. Нада власти је да ће тако један број неодлучних бити мотивисан да се вакцинише. Лекари критикују ову мјеру.

До сада је у Њемачкој сваки грађанин једном седмично могао да се бесплатно тестира на корону у некој од бројних апотека, љекарских ординација или импровизованих центара за тестирање, често у виду кућица или контејнера на прометним мјестима. Резултат брзог антигенског теста стизао је у року од 20 или 30 минута, обично на мејл.

Ко мора да плаћа тестирање?

Од понедељка (11. октобар) тестирање више није бесплатно, осим за дјецу, труднице, особе које из медицинских разлога не смију да се вакцинишу, као и оне који су у карантину прележали корону, па сада треба да добију негативан налаз.

Тек недавно је Стална комисија за вакцинације препоручила вакцинисање трудница и тинејџера од 12 до 18 година, па ће тестови за њих бити бесплатни до краја године, како би сви имали прилику да се вакцинишу.

Зашто се уводи ова мјера?

Нада политичара је да ће плаћање тестова додатно подстаћи неодлучне да се вакцинишу. Широм Њемачке је на снази такозвано правило 3Г које значи да само вакцинисани, они који су прележали корону или свјеже тестирани смију у затворене дијелове ресторана, теретане, биоскопе, на стадионе и разне приредбе.

Рачуна се да би неке на вакцинацију могло да мотивише то што би иначе морали да дубоко заграбе у џеп сваки пут кад желе да уђу негдје гдје им треба тест. Минстар здравља Јенс Шпан каже да је “фер према пореским обвезницима” да држава више не плаћа тестирање онима који могу, а неће да приме бесплатну вакцину. До сада је за то издвојено око 3,5 милијарде евра.

Власти нису одредиле цијену тестова, што значи да ће то бити препуштено тржишту. Централа за заштиту потрошача рачуна да ће се цијене кретати између 18 и 40 евра за брзи антигенски тест. ПЦР тестови ни до сада нису били бесплатни, и њихове цијене су од педесетак до 250 евра.

Шта кажу критичари?

Синдикат љекара Марбургер Бунд упозорова: “Плаћањеи тестирања значи да ће се убудуће тестирати мање људи са симптомима. Ово је отворена капија за нови упад вируса”, каже Сузане Јона, која предводи тај синдикат.

Заштитници пацијената се боје да ће се овако отежати и смањити посјете ближњима у болницама и домовима за старе.

Неки су указали на то да ће имућни грађани скептични према вакцинама без проблема моћи да плате тестирање, док ће сиромашни неупоредиво више испаштати.

Колико људи је вакцинисано у Њемачкој?

То баш и није јасно. Знајући да има потешкоћа са дигиталним уносима података, Институт Роберт Кох спровео је анкету и прошле седмице објавио да је потпуно вакцинисано 80 одсто пунољетних грађана, док је 84 одсто примило барем једну дозу вакцине. То је за пет процентних поена више него код званичне статистике и стручњаци вјерују да је истина негдје на средини. Пет процентних поена у одраслој популацији Њемачке је приближно 3,5 милиона људи.

Према оксфордској датотеци Our World in Data, у укупном становништву је барем једну дозу примило 68,4 одсто људи у Њемачкој, док је потпуно вакцинисано 65,2 одсто. Поређења ради, ти проценти у Србији износе 44,3 и 42,4 одсто.

Каква је ситуација са пандемијом?

У Њемачкој такозвана инциденција – број нових регистрованих зараза короном на 100.000 становника у посљедњих седам дана – већ дуго благо иде горе-доље. У понедјељак је износила 64,7. Дакле, на сваких сто хиљада грађана, короном се у посљедњој седмици заразило њих 64 или 65. То јест, толико је случајева откривено.

Поређења ради, Србија је по овом параметру на врху Европе – ту се људи заражавају десет пута учесталије него у Њемачкој и то само према званичним подацима.

 

 

 

(dw)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img