spot_img
spot_img

Ни ЦИА не зна како је настала корона

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Амерички обавештајци поднели су Џозефу Бајдену извештај у којем кажу да нису утврдили да ли је вирус пренет са животиња или је „побегао” из лабораторије.

Како је настао вирус корона – питање је на које америчке обавештајне службе нису могле да пронађу одговор због тога што је, наводи се у њиховом извештају, Кина одбила да сарађује.

Шеф Беле куће у мају је дао агенцијама 90 дана да пронађу порекло короне, али је – после три месеца – ове седмице добио извештај у којем га обавештајци информишу да нису сигурни шта се стварно десило, преноси Си-Ен-Ен. Према овом документу, не може се доказати да је вирус потекао из природе, што тврде власти у Пекингу, нити да је грешком напустио лабораторију у кинеском граду Вухану, што је верзија коју је наговештавао бивши амерички председник Доналд Трамп.

Светска здравствена организација је у марту закључила да се вирус вероватно пренео са слепих мишева на друге животиње и људе, мада није искључила могућност да је ковид 19 напустио лабораторију непажњом запослених, уз објашњење да је овај други сценарио мало вероватан. У америчким медијима теорија о „бекству” из епрувете је исмевана, а друштвене мреже су скидале објаве с овом претпоставком све док Бајден није изјавио да жели да се и ова теза испита. Углавном је прихваћено да је ковид 19 највероватније пренет са животиња на човека крајем 2019. на пијаци у Вухану, на којој се продају домаће и дивље животиње.

Порекло вируса који је усмртио више од четири милиона људи на свету, а највећи број њих у Америци (650.000), још једна је тачка спорења између Вашингтона и Пекинга. И Бајденова и Трампова администрација жалиле су се да држава из које је вирус почео да се шири на целу планету не пристаје да подели документацију с другим земљама. Комунистичке власти су поводом овог извештаја оптужиле САД да политизују епидемију и сваљују кривицу на Пекинг.

Пандемија је погоршала сино-америчко ривалство и подстакла обе стране да траже потпору у другим земљама. Док су амерички партнери у Европи поручили да Пекинг мора да буде отворенији, 28 политичких странака из 13 арапских земаља подржало је Кину у њеном позиву да се порекло вируса утврди научним методама, а не политизацијом.

И док се вашингтонске службе баве „извором” короне, здравствене власти највише занима вакцинација. Најпознатији стручњак за заразне болести, Ентони Фаучи, упозорио је пре неколико дана да се рађа нови талас и да се сој делта убрзано шири, посебно у слабо имунизованим срединама. Фаучи, који је главни медицински саветник америчког председника, изјавио је да његови сународници „сами себе доводе у опасност”: „Идемо у погрешном смеру јер половина становника није вакцинисана”.

Према Фаучијевим речима, кад би се вакцинисао знатно већи број људи епидемија би могла да буде „под контролом” до пролећа следеће године. Бајденова влада апелује на становништво да то уради, али анкете нису охрабрујуће. Како преноси „Глас Америке”, 80 одсто неимунизованих грађана тврди да се неће вакцинисати ни под каквим условима.

 

 

 

(politika.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img