spot_img
spot_img

Ко је био и како је умро Џорџ Флојд, човјек због кога данас гори Америка

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Смрт Афро-американца Џорџа Флојда изазвала је драматичне протесте широм САД. Шта се заправо догодило 25. маја у Сент Полу у Минесоти?

Џорџ Флојд је имао 46 година, био је Афро-американац, рођен је у Сјеверној Каролини, а одрастао је у Хјустону у Тексасу, гдје је као младић био добар спортиста, прије свега у америчком фудбалу и кошарци. Прије шест година доселио се у Минесоту гдје је радио као чувар у ноћним клубовима и ресторанима. Био је крупне грађе, а пријатељи га описују као „њежног џина”. Имао је двије кћерке од 6 и 22 године које живе у Тексасу.

Зашто је ухапшен

Флојд је због пандемије остао без посла и поштовао је мјере ограниченог кретања. 25. Маја 2020. Флојд је хтио да купи цигарете у локалној продавници и продавцу је за њих дао новчаницу од 20 долара. Продавцу се новчаница учинила сумњивом, односно лажном, па је позвао полицију.

Како је изгледало хапшење

На лице мјеста дошла су четири полицајца који су Флојда затекли како сједи у колима „под дејством” неке супстанце која се не именује, вјероватно алкохола. Тако су барем полицајци навели у извјештају. Информације о хапшењу су контрадикторне. Полицајци тврде да се опирао хапшењу и да су га на силу извели из аутомобила и одвели до полицијских кола. Неки очевици тврде да нису видјели то опирање, што поткрепљују видео снимцима. Из кола га је коначно извукао полицајац Дерек Шовин.

Зашто су га полицајци бацили на земљу

Сви снимци показују да је Флојд два пута посрнуо на путу до полицијског аутомобила гдје су га спроводила четири полицајца. Ставили су му лисице на руке, али се он наводно опирао да у аутомобил уђе. У том тренутку су га полицајци оборили на земљу, а будући да је крупан сва четворица су га држала у том положају, са стомаком на земљи.

Како је Џорџ Флојд умро

Флојд је имао кардиолошких проблема и висок притисак. Док је лежао физички онемогућен да се помјери Шовин му је кољеном притиснуо врат и у том положају Флојд је провео готово девет минута. Флојд је запомагао да га пусте јер не може да дише, потврдио је да ће ући у кола, ако буде могао да се помјера, молио је полицајце да га не убију и дозивао маму. После шест минута престао је да се опире у потпуности и да даје глас од себе. Полицајци су га држали у том положају наредна три минута, упркос протестима окупљених грађана који су све снимали мобилним телефонима. Када су неки од грађана посумњали да му није добро и тражили да му полицајци опипају пулс, ови су то урадили и како пулса није било позвали су хитну помоћ. Хитна помоћ га је безуспјешно реанимирала и одвезла у болницу гдје је сат времена касније проглашен мртвим.

Контроверзе око смрти

Први извјештаји тврдили су да Флојд није умро дављењем већ највјероватније стицајем околности због својих других болести и супстанци које је имао у тијелу. Сада се то преиспитује као и сви снимци са лица мјеста укључујући и оне са камера које су носили полицајци. Флојд и полицајац Дерек Шовин радили су као редари у истом ноћном клубу, али бивша власница каже да није сигурна да су се познавали и да не зна да ли су, можда, имали неких несугласица. Додала је да је Шовин био благонаклон према Хиспано-американцима, али да је због понашања према Афро-американцима на такозваним „Афричким ноћима” у клубу са њим неколико пута “разговарала”. Шовен је у полицији од 2001. Учествовао је у три пуцњаве (у једној је било жртава) и имао је 18 пријава због понашања у служби, а у два случаја добио је званичну опомену. Сва четири полицајца су разријешена дужности и отпуштена, а Дерек Шовин је ухапшен под сумњом да је убио Џорџа Флојда.

 

 

 

 

(rts.rs)

spot_img

Повезано

spot_img
spot_img

Последње вијести

spot_img
spot_img